Humanitárne organizácie sa obávajú, že takýto krok v závere pôsobenia súčasnej vlády USA zhorší humanitárnu krízu v krajine, píše agentúra AFP.
Rozhodnutie, oznámené len desať dní pred nástupom nového prezidenta USA Joea Bidena by mohlo skomplikovať snahy jeho vlády o obnovenie diplomatických rozhovorov s Iránom, ktorý udržiava vzťahy s húsíami, i prehodnotenie vzťahov USA so Saudskou Arábiou, ktorá vedie tvrdú ofenzívu v Jemene.
"Toto označenie (za teroristickú skupinu) má za cieľ brať (hnutie) Ansár Alláh na zodpovednosť za jeho teroristické činy vrátane cezhraničných útokov ohrozujúcich civilné obyvateľstvo, infraštruktúru a komerčnú lodnú dopravu," uviedol Pompeo vo vyhlásení, v ktorom použil oficiálny názov hnutia húsíov.
Táto skupina podľa šéfa americkej diplomacie pri svojom brutálnom ťažení "zabila mnoho ľudí, naďalej destabilizuje región a upiera Jemenčanom mierové riešenie konfliktu v ich krajine".
USA už na húsíov, ktorí ovládajú veľkú časť Jemenu, uvalili sankcie. Ich zaradenie na zoznam teroristických skupín však podľa očakávaní odradí vonkajších aktérov od mnohých transakcií s ich predstaviteľmi, ako sú bankové transfery či nákup potravín a paliva.
Humanitárne skupiny, ako aj členovia Bidenovej Demokratickej strany varovali, že tento krok vážne naruší úsilie o riešenie situácie v Jemene, ktorú OSN označuje za najväčšiu humanitárnu krízu na svete. Pompeo však tvrdí, že toto rozhodnutie - ktoré nadobudne účinnosť 19. januára, deň pred inauguráciou Bidena - humanitárne operácie nenaruší. USA podľa neho plánujú zaviesť opatrenia na zníženie takýchto vplyvov a sú pripravené spolupracovať s OSN i ďalšími organizáciami na riešení dôsledkov v tomto smere.