Hovorí tiež, že vláda prispela k šíreniu nákazlivej ľudskej choroby, pričom poukázal na priznanie premiéra Matoviča, že niektoré testy pri plošnom testovaní na COVID-19 neboli kvalitné. Trestné oznámenie podajú na premiéra a ďalších členov vlády.
"Musí nastúpiť trestnoprávna zodpovednosť. Je to škandál, keď predseda vlády povie v priamom prenose, že na ľuďoch robili hokusy pokusy," zdôraznil Pellegrini s tým, že dennodenne vychádza na povrch papalášizmus a amaterizmus vlády. Dodal, že ak mali ľudia negatívny výsledok pri otestovaní nekvalitným testom v rámci plošného testovania, mohli byť pozitívni a nakaziť svojich blízkych.
V súvislosti s trestným oznámením podotkol, že nesmeruje na neznámeho páchateľa. Potenciálny páchateľ je podľa neho jasný - teda premiér, ktorý nesie zodpovednosť za chod štátu. Pellegrini vysvetlil, že v tomto prípade sa musí posúdiť, kto nesie zodpovednosť za nákup nekvalitných testov, zmeny rozhodnutia a podobne. Myslí si, že zodpovední by mohli byť viacerí členovia vlády. V súvislosti so šírením nákazlivej choroby hovorí napríklad o vicepremiérovi Štefanovi Holom (Sme rodina). Ďalších členov vlády menovať nechcel.
Zároveň sa pýta na dátum udelenia výnimky z povinného testovania a karantény po návrate zo zahraničia Holému. Obáva sa, že bola daná účelovo dodatočne. Výnimku označil za zbytočnú, rovnako ako Holého. Keby ostal pol roka v Británii, podľa Pellegriniho slov by nikomu nechýbal. Obáva sa tiež, že viaceré výnimky mohli byť udelené i rodinám funkcionárov. Zoznam podľa neho nesmie ostať tajný. Poukázal na kritiku premiéra voči ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS). Pýta sa, čo všetko ešte musia členovia vlády urobiť, aby došlo k ich odvolávaniu.
Podpredseda strany Richard Raši vyzval hlavného hygienika SR Jána Mikasa, aby zverejnil zoznam verejných funkcionárov, ktorí dostali podobné výnimky ako Holý. Žiada i zverejnenie vakcinačných zoznamov mien ľudí, ktorí sa k očkovaniu dostali prednostne.
Od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) požaduje Hlas-SD zoznam všetkých očkovaných celebrít, osobností zo športového, kultúrneho alebo spoločenského života, ktorých „akože použili na spropagovanie očkovania." „Javí sa, že mnohí ľudia boli zaočkovaní napriek tomu, že ich mená sa na propagáciu očkovania nijako nepoužili," podotkol Raši. .
Expremiér sa vyjadril aj k prípadnému ďalšiemu plošnému testovaniu na Slovensku. Nemyslí si, že sa tým situácia vyrieši. Hovorí, že štát by mohol dať napríklad radšej poukážku občanom na absolvovanie PCR testu a postupne takto pretestovať ľudí. Kritizuje, že sa vláda nezamerala napríklad na podporu prevencie a osvetovú kampaň.
Na otázku, či sa dá očkovať, odpovedal, že po prekonaní COVIDU-19 zrejme bude mať protilátky a bude musieť počkať. Či očkovanie podstúpi, nepovedal. Po vakcinácii zdravotníkov a ohrozených skupín bude ale podľa vlastných slov všetkým, ktorí majú záujem, odporúčať dať sa zaočkovať. Raši dodal, že ako lekár môže byť kedykoľvek v núdzovom stave povolaný do výkonu služby. Keď príde na rad, zaočkovať sa dá.