Začalo sa zdravotníkmi, ľuďmi z kritických ohrozených skupín. Bežný zdravý smrteľník túto možnosť v podstate dostane až v čase, keď by mala byť dostupná aj druhá vakcína - Moderna. Obe sú založené na rovnakom základe, ktorému však málokto mimo odboru rozumie. Čo je to mRNA a ako vlastne funguje?
Očkovanie je dnes považované za najúčinnejší prostriedok prevencie infekčných ochorení navzdory odporcom, ktorí obvykle nemajú logické ani podložené argumenty. Na vakcínu proti korone čakal celý svet takmer rok, a keď je konečne tu, ozývajú sa hlasy proti očkovaniu čoraz viac. Podľa slov premiéra Matoviča „Slovensko je európskym lídrom v počte ľudí, ktorí veria konšpiráciám“.
Tí obvykle uveria hoaxom, alebo jednoducho nerozumejú. Moderna aj Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNTech sú založené na princípe mRNA. mRNA vakcíny predstavujú nový typ vakcín. mRNA vakcíny však nie sú úplne nové, v skutočnosti sa skúmajú už niekoľko rokov v súvislosti s inými ochoreniami a boli už opakovane použité v klinických skúšaniach. Na Slovensku si občan nebude môcť vybrať, ktorou vakcínou chce byť očkovaný.
Očkovanie predstavuje:
1. Osobnú ochranu jednotlivca, ktorý je očkovaný.
2. Kolektívnu ochranu komunity/spoločnosti. Na to treba preočkovať viac ako 60 – 70 % populácie v prípade COVID-19, vtedy sa vytvorí tzv. kolektívna ochrana.
Vakcináciu poznáme storočia
V roku 1796 Edward Jenner zámerne naočkoval osemročnému Jamesovi Phippsovi vírus kravských kiahní, čím ho ochránil pred pravými kiahňami. Jenner potom použil túto metódu ešte veľakrát a v roku 1798 o svojich výsledkoch publikoval článok, v ktorom nazval svoju metódu „vakcinácia“ a pôvodcu nákazy vírus, čo bolo slovo používané v tomto zmysle už 70 rokov predtým.