Po nich prídu narad ohrozené skupiny ľudí, ako sú dôchodcovia nad 65 rokov či chronicky chorí občania. Nový Čas položil odborníkom a nemocniciam 10 najdôležitejších otázok o očkovaní, na ktoré chce verejnosť poznať odpovede.
1. Prečo sú niektoré termíny na očkovanie na koronavírus úplne obsadené ako napríklad v Bratislave či Nitre, ale v iných nemocniciach (Prešov, Trenčín) sú zase stovky termínov voľných?
Kým v hlavnom meste sú termíny na očkovanie tento týždeň plne obsadené, v nedeľu večer sa mohli zdravotníci z Trenčína či Žiliny ešte spokojne prihlásiť, pretože voľné miesta sa dali rátať v desiatkach. Naskytla sa preto otázka, či sa tam už všetci zdravotníci zaočkovali, alebo len nemajú záujem. „Vyťaženosť v jednotlivých regiónoch sa rôzni aj napríklad z dôvodu počtu zdravotníkov v danom regióne,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Nemocnice tvrdia, že záujem zo strany zdravotníkov je enormný, problém vidia v skôr systéme na prihlasovanie a v tom, že sa všetko ešte len rozbieha. „Nemocnice si zdravotníkov očkujú postupne. Tie nemocnice, ktoré majú voľné termíny, zamestnancov očkovali minulý týždeň v menšom rozsahu, naplno začali až tento týždeň,“ vysvetľuje infektológ Pavol Jarčuška.
„Voľné miesta sú z toho dôvodu, že sme registráciu spustili len nedávno,“ hovorí trnavská nemocnica. Žilinská nemocnica vysvetľuje voľné miesta chýbajúcimi informáciami. „Je potrebné, aby externí zdravotníci mali dostupnejšie informácie o tom, kde a ako sa môžu objednať,“ povedala nám hovorkyňa Lenka Záteková.
2. Je dostatok zdravotníkov, ktorí sa hlásia o vakcínu?
Z vyjadrení lekárov a nemocníc to vyzerá tak, že záujem o očkovanie je veľký. Viacerí hovoria, že je dokonca oveľa vyšší, ako bol pred pár mesiacmi, keď svet na vakcínu ešte len čakal. „Poznám ľudí, ktorí najprv hovorili, že načo očkovať a teraz majú veľký záujem. Takže možno nie je 100 % záujem, ale určite je vyšší, ako bol na jeseň,“ hovorí epidemiologička Henrieta Hudečková. „Pociťujeme enormný záujem zdravotníckych pracovníkov - našich aj externých,“ tvrdí trenčianska nemocnica, pričom veľký záujem potvrdzuje aj Trnava či Žilina.
3. Má štát prehľad o tom, koľko zdravotníkov a ľudí sa zaočkovalo v jednotlivých nemocniciach?
Nemocnice si vedú zoznamy a majú prehľad o tom, koľko svojich aj externých pracovníkov už zaočkovali. „Údaje hlásia taktiež Národnému centru zdravotníckych informácií,“ uvádza Eliášová. „Zaočkovali sme približne 65 % našich zdravotníckych pracovníkov,“ hovorí Martina Holecová z Fakultnej nemocnice Trenčín. V žilinskej nemocnici je to o niečo menej.
„Očkujeme od minulého týždňa, v priebehu prvých piatich dní sme zaočkovali 1 316 ľudí, z toho zatiaľ približne 800 našich zamestnancov (cca 40 % zamestnancov),“ uviedla hovorkyňa s tým, že budú pokračovať. „Vďaka kombinácii vysokého záujmu o očkovanie a dostatočného počtu vakcín bude do konca tohto pracovného týždňa zaočkovaná absolútna väčšina zamestnancov nemocníc,“ povedal Novému Času hovorca nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ. Z personálu v Prešove majú doterajšiu zaočkovanosť viac ako 50 %. Do úvahy treba brať fakt, že mnohí zdravotníci prekonali COVID-19 v posledných mesiacoch a očkovanie sa odporúča až po 90 dňoch.
4. Kto kontroluje, že mám nárok na vakcínu v danom očkovacom termíne?
Poslankyňa Jana Bittó Cigániková chce požiadať koaličnú radu o to, aby prerokovala jej návrh, ktorý by presne riešil tento problém. Po vzore zo zahraničia by systém mal umožniť prihlásiť sa len zdravotníkom z národného registra zdravotníckych pracovníkov, ktorý je prepojený s eZdravím rovnako ako register obyvateľov.