5. Kedy sa dostane na rad bežný človek, ktorý nemá vážne ochorenia a nie je rizikovou skupinou?
Prioritne sa budú očkovať tí, ktorí to najviac potrebujú a sú v úzkom kontakte s nakazenými. Ministerstvo presne nešpecifikuje termíny, lebo sa odvoláva na to, že bude čakať, ako budú prichádzať očkovacie látky. Bežní ľudia, ktorí nie sú v rizikovej skupine, si počkajú približne do apríla. „Očkovacia látka širokej verejnosti bude k dispozícii, predpokladáme, okolo sviatkov Veľkej noci v priebehu tohto roka. Spomínanú hranicu viac ako 3 milióny zaočkovaných ľudí by sme chceli dosiahnuť postupne v priebehu roka. Presný termín v tejto chvíli nie je možné jednoznačne určiť,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
6. Koľko je na Slovensku vakcín a akými sa už očkuje?
Na Slovensku sa vakcinuje od 26. decembra minulého roka, keď bola u nás k dispozícii len očkovacia látka od Pfizeru a BioNtechu. Tento týždeň k nám dorazí aj druhá vakcína, a to od americkej spoločnosti Moderna. Európska únia ju predtým odobrila, a tak je prvých 5-tisíc kusov už na ceste. Doposiaľ sa u nás zaočkovalo približne 20-tisíc ľudí, medzi ktorými sú najmä zdravotníci a pracovníci z domovov sociálnych služieb. V januári bude k dispozícii celkovo okolo 130-tisíc vakcín. Ľudia sa musia preočkovať po troch týždňoch, čiže dostupná bude pre 65-tisíc ľudí.
7. Ak sa niekto prihlási na termín a nepríde naň, čo spraví nemocnica s dávkami vakcíny, ktoré boli určené pre týchto ľudí?
Môže sa stať, že niekto sa objedná, no na termín nepríde. Vyhadzovanie vraj nepripadá do úvahy. „Nie. Využívame všetky dávky,“ hovorí Jarčuška. „V nemocniciach, ktoré mám pozreté, sa na to, samozrejme, dbá, aby sa žiadna vakcína nevyhodila, a keď niekto vypadne z objednaných, tak sú vždy v zálohe ľudia, aby sa rozmrazené vakcíny minuli,“ hovorí lekár Peter Visolajský, ktorý pracuje v nitrianskej nemocnici. Hovorkyňa Tatiana Kubinec dopĺňa, že vakcíny sa riedia priebežne.
„U nás to nefunguje na princípe, že sa ráno nariedi 500 vakcín a nemáme istotu, či prídu naozaj všetci v ten deň zaregistrovaní. Týmto spôsobom predchádzame situáciám, keď by sa nariedená vakcína mala znehodnotiť.“ Niektoré nemocnice hovoria, že sa ešte nestalo, aby niekto neprišiel na svoj termín očkovania. Iné zas tvrdia, že pre takýto prípad majú nachystaný zoznam náhradníkov. „Nemocnica má poradovník záujemcov o očkovanie, v zmysle ktorého postupuje aj v prípade, že niekto vypadne,“ uvádza hovorkyňa trenčianskej nemocnice Martina Holecová.
8. Bude k dispozícii zoznam náhradníkov, ktorí sa dostavia na očkovanie po tom, čo neprídu objednaní pacienti na svoj termín?
Cigániková chce požiadať aj o prerokovanie tzv. rezervných zoznamov nemocníc. Išlo by o zoznam ľudí, ktorých by nemocnica oslovila v deň, keď by sa nevyužil plánovaný počet vakcín a hrozilo by ich znehodnotenie. V tomto zozname by mali byť ďalší zdravotníci, pacienti z rizikových skupín či ich opatrovatelia.
Poslankyňa Vladimíra Marcinková zas navrhovala, či by na zozname nemali byť napríklad učitelia či kuchárky v škole. Podľa infektológa Jarčušku však takýto problém zatiaľ nie je na stole. „Problém ‚zvyškových‘ vakcín prakticky neexistuje, lebo stále máme nejakých zdravotníckych zamestnancov, ktorým ich primárne ponúkneme. Učiteľky, kuchárky atď. prídu na rad až v tretej vlne,“ hovorí Jarčuška.
9. Bude možné si vybrať spomedzi vakcín tú, ktorú chcem?
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ o takejto možnosti neuvažuje. „Všetky očkovacie látky splnili stanovené bezpečnostné kritériá relevantných inštitúcií,“ hovorí rezort. Nie sme pritom žiadnym unikátom. Aktuálne je veľmi nepravdepodobné, že by si ľudia mohli vyberať v iných krajinách.
10. Objavujú sa v nemocniciach podobné prípady prednostného očkovania, ako sa to stalo napríklad v súvislosti s Dominikou Cibulkovou?
Nami oslovené zdravotnícke zariadenia podobné prípady neevidujú a odmietajú, že by k niečomu podobnému došlo. „Takéto prípady neevidujeme. Naše očkovacie centrum postupuje podľa oficiálnych zoznamov a priorít očkovacej stratégie,“ uviedli z Liptovského Mikuláša. To isté hovorí trnavská aj žilinská nemocnica. Nečestné praktiky odmieta aj Fakultná nemocnica v Nitre: „Situáciu, ktorá nastala v bratislavskej nemocnici s pani Navara Cibulkovou, v našom zdravotníckom zariadení neevidujeme.“
Najvyššia miera ochoty dať sa zaočkovať je
• Vo vekovej kategórii 18 - 24 rokov až 60,7 %.
• V Bratislavskom kraji až 60,8 %.