Na cestu vytiahli desiatky kusov ťažkej techniky a postavili sa pred ňu. Boja sa, že kvôli administratívnym naťahovačkám prídu o prácu.
Živobytie väčšiny ľudí v doline v Poloninách závisí od ťažby dreva. Iné pracovné príležitosti tam totiž skoro nemajú. Takmer všetko sa točí okolo Lesohospodárskeho majetku Ulič, ktorý zabezpečuje ťažbu dreva. Vrátane živnostníkov je na naň naviazaných asi 250 ľudí aj s rodinami. Drevo sa ťaží podľa lesného hospodárskeho plánu štátneho podniku Lesohospodársky majetok (LPM) Ulič.
„Ten vypracovala skupina ľudí na 10 rokov. V posledný možný deň sa proti nemu odvolalo bez udania dôvodu združenie VLK. Pritom sme to s nimi konzultovali. Z toho vyplýva, že do vyriešenia odvolania môžeme od pondelka ťažiť maximálne na polovici územia,“ vysvelil riaditeľ LPM Mário Perinaj s tým, že kvôli tomu mnohí prídu o prácu. „Hrozí, že budeme musieť prepustiť 90 ľudí a ukončiť spoluprácu so 40 živnostníkmi,” upresnil Perinaj. Náčelník VLK však tvrdí niečo iné.
„Nepodali sme odvolanie bez udania dôvodu, ale na 17 stranách. Nikto s nami nerokoval. Uvedomujeme si, že ľudia v doline sú závislí od práce v lese. Kvôli nám ťažba určite zastavená nemusí byť. Môžu dostať povolenie a ťažiť, kým sa nerozhodne. Kto tvrdí opak, klame,” uzavrel Juraj Lukáč.
- Ochranári sa do toho zbytočne montujú. Bojíme sa, že prídeme o robotu. V podniku robím od roku 1984 a nerád by som skončil na dlažbe.