Do väzenia na 19 rokov ich poslal Najvyšší súd po tom, čo sa odvolali proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Sudkyňa verdikt odôvodnila tým, že Kočner celé dianie okolo televíznych zmeniek režíroval s pomocou iných ľudí a bez Ruska by nič z toho nezrealizoval.
Proti rozhodnutiu sa už odvolať nemôžu. Advokát Marek Para však avizuje, že využijú možnosť dovolania. Verdikt je však už právoplatný. „Senát dospel k záveru, že bolo jednoznačne a bez pochybností preukázané, že skutky sa stali, a že ich spáchali práve obžalovaní. Proti tomuto rozhodnutiu Najvyššieho súdu žiadny ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný,“ povedala hovorkyňa Alexandra Važanová.
Prvýkrát tak súd na Slovensku definitívne odsúdil Kočnera, ktorý má na triku aj ďalšie obvinenia či obžaloby. Okrem toho dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur. „Ide o najväčšiu ekonomickú kauzu v dejinách slovenskej kriminalistiky. Tresty sú skutočne exemplárne, hoci zákonné a spravodlivé. Môžu byť prepustení po odesedení si 3/4 trestu, zhruba po 15 rokoch, v ich sedemdesiatke,“ povedal prokurátor Ján Šanta.
Kočner sedí vo väzbe už od roku 2018, ktorá sa mu započíta do trestu. Ruska zobrali do väzby len koncom minulého roka po tom, čo oznámil, že ho niekto oblial kyselinou a nedostavil sa na pojednávanie, čím oddialil vynesenie rozsudku. Jeho taktika mu však nepomohla.
Vojna znalcov
Obhajoba sa snažila na poslednú chvíľu zvrátiť vynesenie trestu tým, že zavolala písmoznalkyňu Alexandru Saxovú. Súd to však posúdil tak, že znalkyňa, ktorá zmenky skúmala dávnejšie a povedala, že podpisy vznikli minimálne o 13 rokov neskôr, bola presvedčivejšia a nový posudok závery toho predchádzajúceho nevyvrátil. Znalci boli v tomto prípade kľúčovými osobami, keďže skúmali podpisy na zmenkách. Zatiaľ čo Rusko tvrdil, že jeho podpis bol z roku 2000, tak znalci, ktorých zavolala prokuratúra či vyšetrovateľ, potvrdili, že museli vzniknúť najskôr v roku 2013.