Nové znenie kodifikuje široko rozšírenú prax a potvrdzuje možnosť trvalo poveriť týmito službami vykonávanými pri oltári aj ženy. Čo na zmenu vravia slovenský arcibiskup a kňaz?
O pápežovom kroku informoval portál Vatican News. Pripomenul, že ženy predčítavajúce počas bohoslužieb spoza pulpitu Božie slovo alebo inak slúžiace pri oltári nie sú v cirkvi novinkou. Na mnohých miestach sveta je aj účasť žien na miništrovaní alebo rozdávaní Eucharistie praxou schválenou biskupmi. Dodnes sa to však dialo bez inštitucionálneho mandátu v plnom zmysle. Pápež teraz rozhodol o úradnom ustanovení tejto prítomnosti žien pri oltári.
Listom motu proprio Spiritus Domini, podpísaným 10. januára, upravil prvý paragraf kánonu 230 Kódexu kánonického práva, v ktorom nahradil termín „laickí muži“ slovom „laici“. Pápež podľa Vatican News ustanovuje, že k týmto laickým ministériám, ktoré sa inštitucionálne zverujú príslušnou liturgickou formou, majú teraz prístup muži i ženy. Úlohou lektora je čítať Božie slovo na liturgickom zhromaždení. Akolyta pomáha diakonovi a kňazovi pri liturgických úkonoch najmä pri omši; okrem toho ako mimoriadny vysluhovateľ môže dávať v mimoriadnych prípadoch sväté prijímanie.
Pápež však podotkol, že krokom viac odlišuje medzi „vysvätenými“ úradmi, ako je kňazstvo, a tými, ktoré sú otvorené pre kvalifikovaných laikov. Vatikán vyhradzuje kňazstvo len pre mužov. „Lektorát a akolytát sú trvalé služby dospelých katolíkov. Veľmi zjedNodušene povedané, ide o čítanie Božieho Slova (okrem evanjelia) a rozdávanie svätého prijímania, ako aj jeho nosenie chorým, ktorí nemôžu prísť do chrámu.
Doteraz boli tieto služby vyhradené len mužom, najmä preto, že sa zvyčajne udeľovali v rámci prípravy na kňazskú vysviacku. Pápež František sa rozhodol zdôrazniť, že do daných služieb môže byť na základe krstu ustanovený každý kresťan, teda nielen ten, kto sa pripravuje na kňazstvo,“ vraví hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.
Dodáva, že v praxi aj teraz veriaci bežne v kostoloch čítajú - tak muži ako aj ženy - a príležitostne tiež pomáhajú s rozdávaním svätého prijímania a s jeho nosením chorým: „Odteraz však bude možné pre dané služby nielen príležitostne, ale aj natrvalo, prostredníctvom liturgického obradu, ustanoviť dospelých veriacich, tak mužov ako aj ženy.“
Vítam túto vec
- Rozhodnúť o tom patrí odborníkom, ale najmä hlavnej autorite pápežovi a biskupovi. Osobne túto vec vítam, ako aj všetko ostatné, čo môže priniesť väčší a lepší prospech pre človeka, čo mu pomôže k lepšiemu osobnému aj duchovnému životu. Je to dobré.
Prijímam túto aktivitu
- Prijímam túto aktivitu a nebránim sa jej uplatňovaniu v praxi. Je potrebné to dobre odkomunikovať v jednotlivých farských spoločenstvách, pretože aj doteraz sa ženy zúčastňovali na liturgii. Určite nejde o nejaké povýšenie úlohy žien v cirkevnej hierarchii, ale o zvýraznenie učenia o úlohe a službe laikov.