Inak vraj krivka infikovaných nepôjde dole. Mnohí odborníci to ale považujú za chorý nápad. Dôvodom je nielen nedostatok zdravotníkov či rýchlo sa šíriaci britský kmeň koronavírusu, ale najmä mrazivé počasie. Antigénmi sa totiž nemôže testovať v exteriéri a v interiéri je to v súčasnosti obrovské riziko.
Lockdown, ktorý platí na Slovensku od 1. januára, zatiaľ krivku nárastu ínfikovaných nesploštil. Hoci minister zdravotníctva tvrdí, že máme prísnejšie opatrenia ako niektoré iné európske krajiny, napriek tomu nám čísla rastú.
„Jeden z dôvodov môže byť ten, že sa nedodržiavali opatrenia, ktoré boli nastavené. Ešte viac pravdepodobné sa zdá, že máme na Slovensku nový kmeň koronavírusu, ktorý je infekčnejší,“ povedal Krajčí. Vláda sa preto rozhodla opäť pristúpiť k plošnému testovaniu, lockdown totiž podľa premiéra nezabral.
„Ak chceme dostať deti do škôl a nechceme zavrieť fabriky, musíme testovať. Je to jediná cesta z pekla, v ktorom sa nachádzame. Začalo by sa v najhorších okresoch,“ vyhlásil Matovič.
Testovanie v mrazoch?
Šéf lekárskej komory Peter Visolajský tvrdí, že v čase, keď je enormný tlak na zdravotníkov, nie je celoplošné testovanie dobrý nápad. „Prečo asi takto nepostupujú iné a vyspelejšie krajiny? Mýli sa väčšina sveta alebo naša vláda? Z tohto dôvodu by som dnes skôr zabezpečil pravidelné a frekventné testovanie zamestnancov vo firmách,“ myslí si šéf lekárskej komory Peter Visolajský.
Navyše teploty hlboko pod bodom mrazu neumožňujú testovanie antigénom v tuhých mrazoch. „Výrobca odporúča pracovať s testom v teplotách od 2 do 30 stupňov. Nižšia teplota môže totiž ovplyvniť to, či test prebehne správne, tým, že sa vzorka nedostane na celú plochu testu.
V tom prípade sa ale nezafarbí ani čiarka „C“ pri kontrole, takže odberné tímy budú vedieť hneď vyhodnotiť, že pracujú v nevhodných podmienkach a že test je neplatný," Peter Lednický, generálny riaditeľ Alpha Medical.
Chorý plán?
Zelenú nedávajú celoplošnému testovaniu ani odborníci. Tí sa skôr prikláňajú k tomu, aby do akcie boli zapojené len najviac postihnuté okresy. ,,Zasahujeme oneskorene a celoplošné testovanie je chorý plán, zvlášť v tejto zime a v regiónoch, kde je situácia dobrá. Poďme do tých ohnísk, nie o 2 týždne, ale okamžite. V tomto smere sú výborné mobilné odberové jednotky,“ hovorí analytik Ivan Bošnák.
Matematik Richard Kollár hovorí, že dáta, ktoré prezentuje premiér, nie sú relevantné a nevie, odkiaľ ich zobral. Navyše vedci a odborníci z iniciatívy Veda pomáha – COVID-19, ale aj konzílium odborníkov žiadali o sprísnenie opatrení už 6 týždňov. Vláda však konala až na Silvestra. Práve ignorovanie odborníkov počas pandémie priviedlo našu krajinu do obrovských problémov a kolapsu nemocníc,“ povedal pre Denník N Kollár.