Problém pre väčšie mestá
Viaceré samosprávy už deklarovali, že chcú testovanie spustiť čo najskôr a sú na to pripravené. Problém môžu mať najmä veľké samosprávy, kde nájsť počet miest v interiéri nebude vôbec jednoduché.
„Budovy v Starom Meste sú prevažne historické. Priestorov vhodných na zriadenie odberových miest, vyhovujúcich požiadavkám hygieny, máme preto málo,“ napísala na sociálnej sieti starostka bratislavskej mestskej časti Zuzana Aufrichtová s tým, že je potrebné, aby boli chránení ľudia aj testovací personál.
Odborníci o celoslovenskom testovaní
Musíme prežiť ešte mesiac
- Ja by som odporúčal aj lockdown, aj celoplošné testovanie. Nemôžeme sedieť so založenými rukami, treba to kombinovať, keď sa to raz osvedčilo, treba to zopakovať. Podľa mňa by stačilo 1 kolo a potom testovať už len problémové okresy. Treba prežiť ešte 1 mesiac, kým sa začne kolektívna imunita zvyšovať, sprísňovať a uvoľňovať lockdown je dynamická vec. Testovať by sa malo vnútri, nie vonku - kvôli stabilite testov, tie by mali byť skladované a používané medzi 10 a 20 stupňami.
Treba testovať každé tri dni
- Očakávam, že vrchol dosiahneme v polovici januára a potom by sa mali prejaviť výsledky opatrení, ktoré budeme zrážať asi až do Veľkej noci. Bude to klesať dlhšie, ako to stúpalo. Tu pomôže iba znížiť mobilitu alebo kontrolovať tých, čo sú mobilní. Treba spraviť opakované testovanie, každé tri dni najlepšie. Nedostaneme sa z toho, ak budeme testovať každých 7 alebo 8 dní. Zasahujeme oneskorene a celoplošné testovanie je chorý plán, zvlášť v tejto zime a v regiónoch, kde je situácia dobrá.
Britský variant komplikuje situáciu
- Tým, že je na Slovensku britský variant, neviem sa k tomu vyjadriť. To úplne mení riziká a benefity celoplošného testovania. Neviem, aká je prevalencia tohto britského variantu na Slovensku a vôbec neviem, aké rýchle to šírenie bude a či existuje niečo, čo by mohlo odvrátiť tvrdý lockdown. Od týchto zistení by sa mali odvíjať aj všetky možné riešenia. Navyše vyzerá, že s týmito antigénovými testami sa nedá testovať vonku pri nízkych teplotách, ale iba vo vnútri.
Výzvou bude počasie
- Viaceré mestá a obce deklarujú, že sú pripravené na celoplošné testovanie. Prvým limitom a výzvou pre nás bude počasie, aby nečakali ľudia niekde, kde ešte aj prechladnú, druhým problemom je nedostatok zdravotníkov a tretím problémom môže byť nedostatok testovacích sád. Navrhujeme, aby plánovacími jednotkami boli okresy. Samosprávy musia hľadať miesto v interiéroch, nielen kde budú testovať, ale aj kde budú ľudia čakať na výsledky, čo vo väčších mestách môže byť problém.
Testovanie len v postihnutých okresoch
- Testovanie by som odporúčala nasmerovať na najviac postihnuté okresy a najmä na osoby, ktoré musia chodiť do práce aj v súčasnej nepriaznivej situácii. Zároveň je potrebné dodržiavať všetky pravidlá na zabránenie kontaktu veľkého počtu zamestnancov medzi sebou. Nemá význam testovať osoby, ktoré poctivo dodržiavajú zákaz vychádzania najmenej 10 dní.
Zdravotníci nebudú problém
- Podľa mňa je situácia dnes na celom Slovensku veľmi zlá, čiže neviem o nejakých okresoch, ktoré by boli na tom dobre... Ak také existujú, tak dobre, ale ja o takých neviem. Čiže celé Slovensko je vo veľmi zlej situácii, a ak to budú organizovať mestá, tak som presvedčený o tom, že tak ako v Trenčíne alebo teraz v Nitre, Púchove či Košiciach, si myslím, že nebude problém pre mestá zohnať zdravotníkov, že si to dokážu zabezpečiť.