Dôvodom má byť nezákonný únik informácií z vyšetrovacieho, prípadne ďalších spisov, ale aj zneužívanie právomoci verejného činiteľa a ohováranie. TASR o tom informoval advokát Martin Škubla. Trestné oznámenie, prípadne ďalšie podania majú byť podané predovšetkým voči vyšetrovateľke Martine Babacsovej, a to na základe článkov publikovaných na niektorých webových portáloch. "Ako právni zástupcovia sa chceme zásadne ohradiť voči tvrdeniam, ktoré majú popisovať naše údajné správanie počas vykonávania prehliadky v priestoroch Digital Parku II dňa 1. decembra 2020," konštatuje Škubla.
Medializované tvrdenia sú podľa nich hrubo manipulatívne, zavádzajúce a lživé. Má ísť o hrubé skreslenie skutočnosti a lživé obvinenie právnych zástupcov. Konanie zo strany vyšetrovateľky preto považujú za neakceptovateľné. "Potvrdzuje naše tvrdenia o neštandardnosti a nezákonnosti jej konania v uvedenej trestnej veci, ktorá sa týka nášho klienta," poznamenal Škubla.
Ak sa podľa právnych zástupcov potvrdí, že vyšetrovateľka podala voči ich správaniu podnet na Slovenskú advokátsku komoru (SAK), sú pripravení poskytnúť SAK stanovisko a vysvetlenie k celej veci. V tejto súvislosti však zdôrazňujú, že médiá pracujú s podnetom, ktorého obsah nemajú právni zástupcovia Jaroslava Haščáka k dispozícii. Podľa nich sa zdá, že im bol poskytnutý skôr, ako bol doručený SAK. Spolu s praktikami policajných orgánov v súvislosti s decembrovou prehliadkou v Digital Parku, kde sídli Penta, to podľa nich potvrdzuje zaujatosť orgánov prípravného konania v tejto veci.
Spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka policajný vyšetrovateľ obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Následne sa vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmietal a mieni sa brániť. Stíhaný bol najprv väzobne, v januári tohto roka ho Najvyšší súd SR prepustil z väzby na slobodu.