Účelové politické rozhodnutie
Ján Ferenčák, primátor Kežmarku
- Premiér ohlásil celoplošné testovanie, ale prítomný tam nebol ani jeden odborník. Mám obavy, že ide skôr o účelové politické rozhodnutie ako o zodpovedné rozhodnutie ochrániť ľudí. Samosprávy sú tak opäť vystavené ľudskej aj finančnej mobilizácii. V okrese Kežmarok máme premorenosť nízku, na úrovni 0,6 %, a našťastie nám nestúpa.
Na rozdiel od premiéra vidím význam testovať, len tam, kde je premorenosť vysoká. Vidím väčšie riziko v tom, že vyženieme občanov pri teplote -13 stupňov Celzia na testy, a keďže tu máme agresívnejšiu formu koronavírusu, viac ich ohrozíme možnosťou nakazenia sa. Navyše testovanie nebude dobrovoľné, lebo bez certifikátu sa nebude môcť ísť do práce.
Na zasadnutí Únie miest Slovenska prezident únie Richard Rybníček na základe predchádzajúcich rokovaní s premiérom SR Igorom Matovičom vysvetlil, že v prípade odmietnutia zúčastniť sa testovania hrozí trestnoprávna zodpovednosť štatutára a 50-tisícová pokuta pre samosprávu. Takto bojuje premiér s koronavírusom. Na úkor samospráv, zdravotníkov a šírenia strachu medzi ľuďmi.
Nevidíme v tom zmysel
Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice
- Po porade s epidemiológmi, zdravotníkmi a Okresným úradom v rámci krízového štábu v tejto zložitej pandemickej situácii a zime nevidíme zmysel masívne celoplošne testovať ľudí. Uprednostňujeme komunitné, resp. cielené testovanie rizikových skupín obyvateľstva.
V utorok som adresoval list ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi so žiadosťou o súčinnosť pri organizovaní komunitného, resp. cieleného testovania, ktoré v prípade dostatočného počtu testov plánujeme zorganizovať už tento víkend 16. a 17. januára 2021.
Listom ho žiadam, aby nám prostredníctvom Okresného úradu v Banskej Bystrici dodal 50-tisíc antigénových testov, ktorými by sme počas víkendu pretestovali všetkých zamestnancov, ktorým zamestnávateľ udelil výnimku z vládou nariadeného zákazu vychádzania na cestu z a do zamestnania. Práve oni vytvárajú najväčšiu mobilitu a môžu byť šíriteľmi nákazy.
Počkáme na rozhodnutie epidemiológov
Dárius Krajčír, starosta Devínskej Novej Vsi - Bratislava
- Obávame sa nedostatku zdravotníkov, ktorí idú nadoraz svojich síl v nemocniciach a ktorí sa sústreďujú momentálne na prvú vlnu očkovania. Za zmienku stojí aj počasie, ktoré nie je momentálne vhodné na státie v dlhých radoch v exteriéri kvôli nízkym teplotám.
A v neposlednom rade sa obávame, že celoplošné testovanie je ešte rizikovejšie s ohľadom na novú mutáciu vírusu, ktorá sa šíri oveľa ľahšie a rýchlejšie ako forma vírusu z jesene 2020. Pokiaľ sa epidemiológovia zhodnú na tom, že celoplošné testovanie nemá význam v takzvane „menej zasiahnutých“ regiónoch, tak by sme zvážili svoju účasť.
Musíme si všetci počkať na to, či bude testovanie naozaj celoplošné, lebo zatiaľ sme nezaregistrovali jasné vyjadrenie zo strany vlády SR. Dôležité pre rozhodnutie bude aj samotné financovanie, prípadne refundácia nákladov s tým spojených.
Treba testovať u zamestnávateľov
Miroslav Kollár, primátor Hlohovca
- My sme momentálne 5. najhorší okres na Slovensku. Chystáme preto veľké lokálne pretestovanie v rámci okresu. Pripravujeme sa na to. Ale celoplošné testovanie je riziková záležitosť z môjho pohľadu, je to mrhanie kapacitami, treba ho urobiť tam, kde treba, áno, treba ho asi na polovici Slovenska.
Ale robiť ho naraz na celom Slovensku, nie som si istý, či na to máme kapacity personálne či materiálne. A ak nebudú nasledovať ďalšie opatrenia, situáciu to zásadne nezlepší. My potrebujeme testovať pravidelne a často u zamestnávateľov, pretože mobilita zamestnancov je momentálne najväčší problém, no a potrebujeme tvrdšie vymáhať už existujúce opatrenia, inak ten nárast nezastavíme.