Gajdoš poukázal tiež na to, že materiály neprerokovala Bezpečnostná rada SR. Argument, že 35 percent z ceny zostane v slovenskom obrannom priemysle, považuje za predčasný. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.
"Aktuálny minister si zrejme neuvedomil, že pred kamerami porušil zákon č. 215 o ochrane utajovaných skutočností, podľa ktorého materiál tohto typu musí byť zviazaný a adekvátne zabezpečený. Korektné by bolo zo strany ministra spomenúť, že v ňom boli využité materiály spracované predchádzajúcim vedením rezortu a predložené ešte do bývalej vlády," skonštatoval Gajdoš.
Exminister zároveň dodal, že je zaujímavé, že takýto dôležitý strategický materiál nebol prerokovaný v Bezpečnostnej rade SR. Za neseriózne považuje exminister aj konštatovanie o ušetrení siedmich miliónov eur oproti predošlej ponuke Izraela bez toho, aby sa verejne porovnali súťažné podmienky a ponuky, ktoré minister prezentoval. "Ponuky jednotlivých štátov nedokáže ovplyvniť Ministerstvo obrany SR, pretože by sa porušil zákon," poznamenal.
To, či zostane 35 percent ceny v slovenskom obrannom priemysle, podľa Gajdoša závisí nielen od budúcich rokovaní s Izraelom, ale hlavne od spôsobilostí našich štátnych podnikov obranného priemyslu. Doplnil, že spoluprácu pri obstarávaní radarov obsahovali aj pôvodné materiály. SNS dodala, že v procese modernizácie Ozbrojených síl SR jednoznačne presadzovala spoluprácu a podporu domáceho obranného priemyslu. Poukazuje pritom na dlhodobý plán modernizácie armády do roku 2030.
O obstaraní 17 kusov 3D rádiolokátorov bude SR rokovať s vládou Izraela. Návrh v stredu schválila vláda. Zmluvu má po rokovaniach a odsúhlasení finančnej časti ministerstvom financií uzavrieť minister obrany do 31. marca. Radary majú stáť 148,2 milióna eur. S obstarávaním radarov začalo ešte predošlé vedenie rezortu. Súčasný minister sa rozhodol upraviť súťaž pre otázky týkajúce sa transparentnosti procesu.