Jednou z najznámejších je jeho schopnosť utužovať imunitný systém a v poslednom čase sa veľa spomína v súvislosti s podporou organizmu proti nákaze koronavírusom. Odborníci z českého magazínu dTest sa pozreli na voľnopredajné doplnky výživy, ktoré by nám tento vitamín mali doplniť.
Voľnopredajné lieky alebo výživové doplnky u nás nie sú kontrolované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. To znamená, že informácie o účinkoch, uvedené na obale, nemusia byť dokázané. Avšak obsah týchto látok sa uvádzať musí. Odborníci z českého dTestu sa pozreli bližšie na niekoľko produktov, ktoré skontrolovali v laboratóriách.
„Najväčší dôraz sme v celkovom hodnotení kládli na to, aké množstvo vitamínu D sa nachádza v jednom grame doplnku stravy,“ vysvetľuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka magazínu dTest, a pokračuje: „A koľko ho poskytuje denná dávka odporúčaná výrobcom.“ Dodajme, že množstvo vitamínu sa uvádza v jednotkách IU, z ktorých dostaneme údaj v mikrogramoch, ak údaj IU vydelíme štyridsiatimi.
Dodržiavajte dávkovanie
Ivan Mach, zakladateľ Aliancie výživových poradcov ČR
- U väčšiny dospelých osôb, ktoré sa nepravidelne vystavujú slnku a nepravidelne konzumujú dostatočne bohaté prírodné zdroje vitamínu D, sa odporúča 400 až 1 000 IU denne, nanajvýš však 4 000 IU. Nad túto hranicu už dopĺňanie nemusí byť bezpečná a môže viesť k prejavom predávkovania.