"Ubezpečil ma, že všetky dodávky na prvý štvrťrok budú dodané v prvom štvrťroku," uviedla von der Leyenová po tom, čo farmaceutický gigant pripustil, že bude mať problém s dodávkou vakcín.
Spoločnosť Pfizer vo svojom vyhlásení pre agentúru AFP uviedla, že "tvrdo pracuje na dodaní väčšieho objemu dávok (vakcíny), ako sa pôvodne v tomto roku plánovalo, s novým deklarovaným cieľom (dodať) v roku 2021 dve miliardy dávok vakcíny".
Spoločnosť Pfizer vysvetľuje toto oneskorenie dodávok zmenami vo výrobnom procese vo svojom závode v belgickom meste Puurs, čo si vyžaduje nové regulačné povolenia, ktoré umožnia "výrazné zvýšenie vakcín dostupných pre pacientov na konci februára a v marci".
Spoločnosť Pfizer však nekonkretizovala, či sa oneskorenie dodávok vakcíny, vyvinutej v spolupráci s nemeckou skupinou BioNTech a povolenej už mnohých krajinách sveta, týkalo iba Európy alebo aj iných regiónov.
Nórsko bolo v piatok prvou krajinou, ktorá oznámila, že ho spoločnosť Pfizer upozornila na dočasné zníženie dodávok vakcíny proti chorobe COVID-19. Táto krajina očakáva pokles objemu dodávok o 17,8 percenta.
Následne nemecké ministerstvo zdravotníctva vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že Európska komisia a prostredníctvom nej aj členské štáty EÚ boli informované, že spoločnosť Pfizer nebude v priebehu nasledujúcich troch až štyroch týždňov schopná úplne splniť už sľúbený objem dodávok.
Po tomto oznámení šesť krajín Európskej únie vyjadrilo "vážne znepokojenie" nad touto situáciou. Ministri zdravotníctva z Dánska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Litvy a Švédska vo svojom liste uviedli, že táto situácia je "neprijateľná" a "znižuje dôveryhodnosť procesu očkovania".