Mutáciu E484K objavili vo variante koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil v Južnej Afrike pred dvoma mesiacmi. Tento nový kmeň sa už stihol rozšíriť do dvanástich krajín sveta, informuje portál CNN.
Docentka v Národnom ústave pre prenosné choroby v Južnej Afrike, Penny Moore, označila súčasný stav za alarmujúci. „Obávame sa, že táto mutácia môže ovplyvniť účinnosť vakcíny, nevieme predpokladať rozsah dopadu,“ uviedla. Je preukázané, že E484K je schopná uniknúť z niektorých protilátok produkovaných vakcínou. Vedci teraz v laboratóriách zisťujú či je vakcína proti tomuto novému variantu menej účinná.
Na základe toho, čo doteraz pozorovali, odborníci pochybujú, že E484K spôsobí, že vakcíny proti koronavírusu budú zbytočné. Ich účinnosť však rozhodne znížiť môže či už sám alebo v kombinácii s inými mutáciami.
Väčšie obavy však majú z toho, že E484K indikuje, ako sa nový koronavírus dokáže meniť pred našimi očami. „Tento vírus možno podniká prvé kroky k úplnej rezistencii na vakcíny. A to ma veľmi desí,“ povedal Andrew Ward, štrukturálny virológ spoločnosti Scripps Research v La Jolla v Kalifornii.
Vedci E484K prirovnávajú k neposlušnému dieťaťu. Aby ľudia pochopili potenciálne nebezpečenstvo, majú si predstaviť učiteľa pred triedou plnou hlučných prvákov. Učiteľ v tomto prípade predstavuje vakcínu. Po mesiacoch práce sa mu podarí docieliť, aby žiaci poslušne sedeli v laviciach. Vtom ale jedno dieťa odíde a nahradí ho ďalšie. Toto nové dieťa je ešte neposlušnejšie a učiteľove techniky na upokojenie vôbec nezaberajú.
Rovnako ako sa vymenili deti, dokážu sa meniť aj časti vírusu. V centre na výskum rakoviny v Seattli, odobrali výskumníci vzorky od pacientov, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, aby zistili, či sa protilátky, ktoré si ich telo vytvorilo, dokážu brániť E484K a ďalším mutáciám. Šokujúce zistenia preukázali, že E484K napáda schopnosť niektorých protilátok neutralizovať vírus.
Ďalšou zarážajúcou správou je, že vzorky tejto novej mutácie sa už objavili aj v novom kmeni koronavírusu, ktorý sa rozšíril z Brazílie. Zatiaľ však E484K nepotvrdili aj v iných krajinách.
Pozitívne je to, že s najväčšou pravdepodobnosťou tieto nové mutácie nebudú schopné uniknúť všetkým protilátkam obsiahnutých vo vakcínach. Výskumníci sa skôr obávajú čo sa stane, keď vírus bude mutovať znova a znova. Napriek všetkému, koronavírus nemutuje veľmi rýchlo a vedci ho dokonca označili za veľmi pomalý.
Ide o to, že keď sa akýkoľvek vírus šíri veľkou rýchlosťou po celom svete, od človeka k človeku, každým ďalším hostiteľom dostane ďalšiu šancu na mutáciu. Vytvára si tým viac príležitostí byť adaptovať sa.
Časom to bude pravdepodobne na úkor účinnosti vakcín, ale tento scenár ešte dlho nehrozí. Mnohých odborníkov však správanie vírusu zaskočilo, pretože si o ňom mysleli, že je relatívne stabilný. Preto všetkých varujú, že ho nemožno podceňovať.