Dnešná situácia je pre mnohých záťažou
Barbora Kuchárová, klinická psychologička a garantka programu Rešpektuj 18!
- Súčasná situácia pre mnohých znamená záťaž či až traumu. Jedným zo spôsobov, ako sa ľudia vyrovnávajú s ťažkými situáciami, je i konzumácia alkoholu. Na to, či lockdown a s ním spojená práca z domu bude mať negatívny dosah na rozvoj závislostí od alkoholu, si budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov. A to preto, že skutočne odborné štatistiky na predchádzajúci rok sa generujú dlhšie obdobie, ale hlavne i čas rozvoja závislosti od alkoholu je pomerne dlhý. Nie všetci, čo pijú viac v tejto ťažkej situácii, sa stanú závislými.
Kto je abstinent a kto alkoholik ?
1. abstinenti - nepijú alkoholické nápoje ani ako prostriedok proti smädu, ani pre chuť.
2. konzumenti - pijú alkoholické nápoje na uhasenie smädu a pritom využívajú aj chuťové vlastnosti.
3. pijani - pijú alkoholické nápoje nielen od smädu a pre ich chuť, ale aj pre účinky alkoholu, aby si navodili príjemný stav duševnej a telesnej pohody - tzv. eufóriu.
4. alkoholici - sú ľudia, ktorí v alkoholickom nápoji hľadajú obveselenie, úľavu, prostriedok na odstránenie duševného napätia. Tak sa začína kratšia či dlhšia cesta, počas ktorej sa z príležitostného pijana môže vyvinúť a niekedy sa skutočne vyvinie ťažký alkoholik.
A čo iné zavislosti?
V Európe došlo k poklesu pri niektorých drogách, napríklad pri cannabise. Príčinou je práve obmedzený pohyb, ktorý sa týka aj dílerov. U nás to nie je až tak vidieť, lockdown nemáme taký prísny. Zaznamenaný bol pokles pri patologických gambleroch – hlavne tých, ktorí boli závislí od automatov alebo kasín.
Čo pijeme najviac?
- pivo 80 %
- víno 12 %
- liehoviny 8 %
Koľko vypijeme ročne?
- 2017 8,2 litra/osoba
- 2018 8,7 litra/osoba
- 2019 12 litrov/osoba