Ide o unikátny míľnik, pretože bežný vývoj vakcíny zvyčajne trvá 10 až 15 rokov, od úplného začiatku testovania až po dodanie na trh. Najrýchlejšie vyvinutá vakcína v histórii teda právom vzbudzuje nielen obdiv, ale aj obavy. Doktor farmácie Marek Kajan pre Nový Čas Nedeľa vyvrátil najznámejšie konšpirácie a vysvetlil, prečo je vakcína jediná cesta z pandémie.
Najznámejšie konšpirácie
… vakcína nie je bezpečná, pretože bola vyvinutá expresne.
„Predtým, ako sa vakcíny dostanú na trh, musia prejsť klinickým skúšaním. Cieľom týchto skúšok je potvrdiť, že je vakcína účinná a bezpečná. Jednotlivé fázy klinického skúšania prebiehajú obyčajne po sebe, no pri vývoji vakcíny proti COVID-19 sa niektoré fázy prelínali.
Taktiež sa zjednodušila administratíva a skrátili sa čakacie doby. Vedci navyše mali mnoho informácií o koronavírusoch z minulosti, čo tiež pomohlo urýchliť proces. Na konci dňa je však výsledným produktom klinického skúšania vakcína, ktorá je účinná, bezpečná a ktorej benefit je nesporný,“ zdôrazňuje Kajan.
…farmafirmy chcú na vakcíne iba zarobiť.
„Vývoj lieku stojí nemalé peniaze. Tu hovoríme o sume, ktorá často prevyšuje 1 miliardu eur. Farmaceutické spoločnosti získavajú peniaze z predaja liekov a vakcín, aby mohli zaplatiť výskum, výrobu a prepravu liekov a zaplatiť mzdy ľuďom, ktorí sa na celom tomto procese podieľajú. Navyše z týchto peňazí financujú aj ďalší výskum, ktorý môže priniesť lieky na mnohé ochorenia,“ vysvetľuje odborník.
…výskum nebol dostatočný a nevie sa, aké môže mať vedľajšie účinky.
„Aby sa vakcína dostala na trh, musí splniť nároky na kvalitu, účinnosť a bezpečnosť. Tieto vlastnosti sa stanovia na základe výsledkov klinického skúšania. Bezpečnosť vakcíny potvrdila III. fáza klinického skúšania na vzorke niekoľkých desiatok tisíc dobrovoľníkov. Výsledky taktiež preukázali 95 % účinnosť v prevencii ochorenia COVID-19.
Aktuálne už bolo na svete podaných niekoľko miliónov dávok a bezpečnostný profil vakcíny môžeme hodnotiť ako veľmi dobrý. Nežiaduce účinky sú vo všeobecnosti mierneho charakteru. Môže sa vyskytnúť opuch alebo bolesť v mieste vpichu, triaška, únava, či bolesť hlavy,“ vymenúva odborník na farmáciu.
…z vakcíny dostanem COVID, pretože sa vyrába z koronavírusu.
„Vakcína nedokáže vyvolať ochorenie COVID-19. Neobsahuje totiž vírus, ale iba návod, ako vytvoriť jeho malú časť. Po očkovaní sa v niektorých bunkách vytvorí špecifická časť vírusu, proti ktorej si následne imunitný systém vybuduje ochranu. Keď naše telo príde neskôr do kontaktu s koronavírusom SARS-CoV-2, telo už bude vedieť, ako proti nemu bojovať a nedôjde k ochoreniu COVID-19,“ vysvetľuje doktor farmácie.