Hlavným architektom rozsiahleho projektu bol Štefan Imrich. Vynaložené prostriedky dosiahli výšku 850 miliónov Kčs a stavba trvala 13 rokov. Prečo nemocnica nesie názov po 32. prezidentovi USA?
Príbeh nemocnice sa začal písať po skončení druhej vojny, keď vplyvní americkí Slováci venovali nemocnici moderné diagnostické prístroje. „Zároveň americká Rooseveltova nadácia, ktorej správkyňou bola manželka prezidenta USA Eleanor Rooseveltová, poukázala finančné prostriedky na výstavbu nového moderného zariadenia. V roku 1947 sa začalo z týchto prostriedkov s výstavbou novej nemocnice, ktorá sa z vďaky za túto pomoc od toho roku volá Rooseveltova nemocnica,“ uviedol historik Vladimír Sklenka s tým, že v dôsledku politických zmien v Československej republike musel byť v roku 1954 tento názov zmenený.
V 60. rokoch prestali kapacity nemocnice postačovať, začala sa výstavba novej budovy v inej lokalite. Pôvodný areál bol svojím rozsahom obmedzený, preto bola pre novú nemocnicu vybratá nová lokalita v Podlaviciach, kde stojí dodnes. Nemocnica bola skolaudovaná v roku 1981 a pásku počas otváracieho ceremoniálu slávnostne prestrihol Peter Colotka, vtedajší predseda vlády SSR. V súčasnosti sa v areáli intenzívne starajú o pacientov nakazených nebezpečným koronavírusom, no situácia je vážna, rovnako ako na zvyšku Slovenska.
Potrebná rekonštrukcia v nedohľadne
Na Štedrý deň v roku 2018 navštívil Rooseveltovu nemocnicu vtedajší premiér Peter Pellegrini a oznámil, že vláda už čoskoro rozhodne o veľkej rekonštrukcii za vyše 100 miliónov eur, čo by znamenalo v podstate najväčšiu obnovu štátnej nemocnice. Situácia sa však vlani zmenila. Plánovaná obnova, na ktorú mala už aj nemocnica vysúťaženú firmu, sa zabrzdila. Problémom sú financie. „Náš zriaďovateľ nás informoval, že na túto investičnú akciu nemá alokované zdroje,“ povedala Ružena Maťašeje, hovorkyňa nemocnice.