Na Slovensku ich vo vysokom veku žije niekoľko stoviek. Zaočkovaní pomocou Izraela by mohli byť aj starkí z bratislavského domova seniorov Ohel David, v ktorom je ubytovaná väčšina preživších. Najstaršou obyvateľkou je pani Elvíra (105), ktorej nechýba optimizmus a nesmierne odhodlanie.
Richard Duda, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, prezradil, že na Slovensku žije vyše dvesto Židov, ktorí zažili kruté obdobie holokaustu. Ich priemerný vek je 90 rokov. „Zdôrazňujeme, že tu nejde o snahu nerešpektovať vytýčený harmonogram či poradie očkovania, práve naopak. V ponuke vidíme aj príležitosť aspoň malým dielom odbremeniť logisticky a finančne nesmierne náročný proces očkovania na Slovensku,“ povedal Duda s tým, že s izraelskou stranou už vstúpili do rokovaní.
V bratislavskom zariadení pre seniorov Ohel David je zo 40 klientov 31 preživších holokaust. „Je to jediné zariadenie tohto druhu na Slovensku, kde je potrebné pri žiadosti o vstup zdokladovať, že uchádzač bol príslušníkom židovskej komunity na Slovensku,“ vysvetlil predseda.
Najstaršou obyvateľkou domova je 105-ročná pani Elvíra, s ktorou sa osud nemaznal. Počas holokaustu jej zahynula celá rodina. Vojnu pravdepodobne prežila len vďaka tomu, že bola vydatá. Jej manžel bol zubár a v tom čase mal ako „hospodársky dôležitý Žid“ výnimku. Ako vníma statočná žena pandémiu?
„Keď som prežila 1. a 2. svetovú vojnu, tak jeden COVID ešte predsa dám,“ prezradila s odhodlaním pani Elvíra, ktorá možno už čoskoro dostane potrebnú vakcínu. Richard Duda prezradil, že prioritou je, aby boli seniori zaočkovaní čo najskôr. Ak by dohody s Izraelom trvali príliš dlho, budú zaočkovaní štandardným spôsobom v plánovanej druhej vlne a rokovať sa bude o prípadnom uhradení nákladov.