Hovorca vylúčil, že by nepokoje boli protestným hnutím. Uviedol, že mladí ľudia v uliciach viacerých tuniských miest pálili pneumatiky, blokovali cesty a ničili verejný a súkromný majetok. Dodal, že zranenia pri zásahoch voči nim utrpelo veľa policajtov.
Agentúra AFP uviedla, že používatelia na sociálnych sieťach zverejnili mnoho fotografií a videí z predmestí hlavného mesta Tunis, kde v nedeľu večer dochádzalo k vandalizmu a útokom na policajtov. Mladí ľudia sa schádzali napriek zákazu vychádzania a lockdownu.
Podobná situácia bola počas víkendu aj vo viacerých ďalších oblastiach a mestách Tuniska. Agentúry AFP dodala, že do niektorých z nich voli vyslané jednotky tuniskej armády. Hovorca ministerstva vnútra upozornil, že ide o konanie, ktoré je podľa zákona trestným činom.
Ako pripomenula agentúra AFP, lockdown spojený so zákazom vychádzania platil v Tunisku práve počas predĺženého víkendu, na ktorý pripadlo desiate výročie vypuknutia protivládnych protestov vedúcich k zosadeniu dlhoročného autoritárskeho prezidenta Zína Ábidína bin Alího.
Presná príčina, prečo nepokoje vypukli, nie je známa, ale radoví Tunisania ich pripisujú politickej nestabilite v krajine, zlej sociálnej situácii obyvateľstva, ale aj "znudenosti" mladých ľudí. AFP dodala, že tuniská vláda, ktorá je výrazne oslabená vnútornými spormi, prešla v sobotu rekonštrukciou a v parlamente ju čaká hlasovanie o dôvere.
Agentúra konštatuje, že Tunisko je paralyzované spormi na politickej scéne a zlú sociálnu situáciu ľudí ešte zhoršujú dôsledky pandémie: nárast nezamestnanosti, rast cien a zlyhávanie služieb vo verejnom sektore. Mnohí mladí Tunisania v tejto situácii zvažujú odchod z krajiny vrátane ilegálnej migrácie.