Šanca na spravodlivé rozdelenie vakcín sú podľa Tedrosa "vážne ohrozené" v situácii, keď má budúci mesiac začať distribúcia chudobnejším krajinám v rámci iniciatívy WHO COVAX. V uplynulom roku bolo podľa neho podpísaných 44 bilaterálnych dohôd k nákupu vakcíny proti covid-19 a tento rok najmenej 12.
"To by mohlo oneskoriť dodávky COVAX a vytvoriť presne ten scenár, kvôli ktorému bol COVAX navrhnutý," uviedol šéf WHO s tým, že zmyslom iniciatívy bolo zabrániť hromadeniu vakcín jednotlivými štátmi, nekoordinovanému postupu, chaosu na trhu s vakcínami a predĺženie ekonomických a sociálnych problémov spojených s pandémiou. V dôsledku prístupu "ja na prvom mieste" sú ohrození najchudobnejší a najzraniteľnejší ľudia sveta, povedal šéf WHO v úvode virtuálnej schôdze výkonnej rady organizácie.
"V konečnom dôsledku toho správanie pandémiu iba predĺži," dodal, pričom vyzval štáty, aby sa vyhli rovnakých chýb ako pri pandémiách H1N1 a HIV. Celosvetové ťahanice o vakcíny nadobudli na sile po nedávnom odhalení nových nákazlivejších mutácií koronavírusu. V 49 bohatších krajinách bolo pritom podľa Tedrosa doteraz ľuďom aplikovaných 39 miliónov dávok vakcín proti covid-19, zatiaľ čo jedna z chudobných krajín podala iba 25 dávok. Vyslanec Burkina Faso v mene afrických štátov vyjadril pri schôdzi obavy, že viaceré krajiny "vyluxovali" väčšinu svetových zásob proticovidových vakcín. Rokovanie výkonnej rady WHO potrvá do utorka.