Nezúfajte, nie ste v tom sami. Podobných rodičov je viac, ako si myslíte a situácia sa začína odrážať aj na ich psychickom zdraví. Je tu však možnosť predebatovať vaše pocity, a to by vám podľa odborníkov mohlo pomôcť.
Psychológovia z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie sa s podobnými problémami rodičov stretávajú na dennej báze. Preto pre nich zriadili pomoc – bezplatné telefónne linky, cez ktoré sa môžu vyrozprávať, alebo získať účinnú odbornú pomoc.
Podľa zástupkyne riaditeľky ústavu Aleny Kopányiovej kontaktujú odborníkov dva typy rodičov: „Sú to rodičia, pre ktorých je už situácia v niečom neudržateľná. Bojujú s pocitom, že niečoho už je veľa a nevedia si s tým rady. Riešia zlozvyky, disciplínu a motiváciu dieťaťa. V poslednom čase zaznamenávame však aj telefonáty od rodičov, ktorí prežívajú veľmi silné emócie v rodine v dôsledku úmrtia alebo hospitalizácie blízkeho na COVID-19. Cítia úzkosť a chcú vedieť, ako sa s tým vyrovnať a ako to sprostredkovať dieťaťu.“ Rodičia, ktorí majú problém s tým, ako deti zvládajú preberané učivo, zase môžu zavolať špeciálnemu pedagógovi.
Hanbíte sa zavolať? Skúste podcast!
Ako ďalšiu formu pomoci pripravili odborníci z VÚDPaP k týmto témam špeciálnu sériu podcastov Nahlas o deťoch i odborný kanál pre odborníkov pod názvom Odborne na slovíčko. Informácie sú denne aktualizované aj na facebooku Výskumného ústavu detskej psychológie a pato- psychológie. Pomôžu napríklad tým, ktorí neprekonajú situáciu, že sa ako rodič majú s niekým poradiť, alebo sa jednoducho hanbia.
Kto vám poradí?
1. Psychológ - 0910 234 860
pondelok až piatok od 9.30 do 16.00 hod.
2. Špeciálny pedagóg 0910 361 252
v utorok a v stredu od 9.30 do 16.00 hod.
Ak preferujete písomný kontakt: potrebujem-poradit@vudpap.sk
Obe tel. linky sú bezplatné
Najčastejšie otázky a odpovede odborníkov:
Pozorujem na deťoch, že začínajú byť depresívne, bez nálady. Vravia, že im chýbajú kamaráti. Ale ja im v tomto nedokážem pomôcť....
- Deti často kopírujú naše nálady a rozpoloženie, dôležité je, aby sme im boli nablízku teraz my, rodičia, a zdieľali s nimi ich smútky, trápenia a uisťovali ich, že súčasná situácia sa zmení a teraz je to len iné obdobie, ktoré si vyžaduje iné riešenia, postupy.
Som zúfalý, že nemôžem daný stav zmeniť, a že školy sú stále zavreté.
- Niektoré veci nemôžeme zmeniť, či už počet chorých, alebo opatrenia štátu, ale je veľa oblastí, kde sami môžeme mať svoj vlastný rodinný režim a vlastnú „stratégiu“ a realizovať zaujímavé veci doma – napríklad uvariť obľúbené, aj keď „nezdravé“ jedlo, ktoré všetkých poteší.
Sám nevládzem, všade cítim tlak, od zamestnávateľa, od školy aj od detí.
- Aktívne sa zaujímajte, vyhľadávajte informácie a podporu od blízkych, na internete, a niečo z vyhľadaných odporúčaní skúste hneď dnes urobiť.
Zlyhávam ako rodič, keď potrebujem pomoc?
- Nie, situácia nie je ojedinelá, vyhľadať alebo požiadať o pomoc je prejavom zodpovednosti.
Aj ja potrebujem vypnúť. Už naozaj nevládzem, čo mám urobiť?
- Ak máte pocit, že už nevládzete, dovoľte si luxus na chvíľu „vypnúť“, mať chvíľu pre seba, robiť to, čo vás upokojí - napríklad upečenie koláča alebo príprava „dobrodružstva“ pre deti, kniha, vylúštenie krížovky, alebo len tak sedieť a vychutnať si čaj alebo kávu.
Aký je rozdiel, keď zavolám psychológovi a špeciálnemu pedagógovi?
- Psychologická pomoc je zameraná na poskytnutie podpory zvládania situácie vo vzťahoch - rodina, deti, starí rodičia, kamaráti. Špeciálny pedagóg rodičovi odpovie na otázky, ktoré súvisia so zvládaním, respektíve nezvládaním vzdelávania detí.
Ako mám motivovať deti do povinností ?
- Zmeňte zabehnutú rutinu, a to ľubovolnou maličkosťou. Pomôže spoločná aktivita s deťmi, napríklad spoločenská hra. Ale hlavne iné, ako len tie činnosti, na ktoré ste zvyknutý. Ideálna je prechádzka v prírode, obyčajné sánkovanie s deťmi, alebo postavenie snehuliaka.