Čo by naozaj pomohlo Slovensku?
Respirátory a appka
- Robíme 500 000 testov týždenne, ale podľa tlačovky musíme organizovať ešte väčšie testovanie, aby sme získali neskreslený pohľad o epidemiologickej situácii. To je úplné nepochopenie štatistiky, zrejme aj volebné prieskumy potrebujeme robiť na 3,5 mil. obyvateľov. Skutočné zmeny sú v Rakúsku - o týždeň len respirátory FFP2, u nás plošné testovanie. Vo Fínsku appka pre milión ľudí, u nás spracovanie dát na úrovni Pavelkovho-Krajčího článku. Skutočné zmeny, presne, ako sme očakávali - žiadne. Plán z októbra sa ďalej realizuje, aj keď vieme, že na veľkej časti územia na jeseň vôbec nepomohol a aj vďaka nemu sme nedávno objednávali mraziace kamióny. Od 8. 2. COVID automat. To určite. Podľa mňa pôjdeme českou cestou a z automatu si spravíme trhací kalendár. Nové varianty koronavírusu sú novým hráčom v pandémii.
Vytvorenie národného referenčného labáku
- Ukáže až čas, či testovanie v kombinácii s lockdownom zaberú. Dnes by Slovensku veľmi pomohlo, ako som už hovoril na jeseň 2020, ak by sme tu mali národné referenčné laboratórium, ktoré by overilo kvalitu každého Ag, ale aj RT-PCR testu, ktorý prichádza na náš trh. Pri diagnostických testoch je to úplne rovnaké ako pri autách, potravinách, elektronike a inom tovare: niektoré sú výborné, priemerné alebo zlé. Ak by sme na náš trh vpustili len tie dobré (+ dobrá cena), určite by sme sa vyhli kauzám s falošnou pozitivitou či negativitou. A keďže pri COVID-19 ide o naše zdravie a životy, tá kvalita testov je ešte dôležitejšia.
Viac mobilných odberových miest
- Samotná myšlienka, že niekto dostane modrý certifikát, s ktorým môže pobehovať 14 dní, je veľmi zlý predpoklad toho, že odľahčíme zdravotníctvo. Takéto správanie práve prospieva šíreniu vírusu. To sme videli aj na jeseň, že keď ľudia dostali priepustku na slobodu, ich zodpovednosť klesla. Riešením by bolo, aby sme zotrvali v lockdowne, ktorý máme, a aby boli nariadenia kontrolované, tak ako to vidíme v západných krajinách. Dôležité je aj to, aby bol dostatok mobilných testovacích miest. Celoplošné testovanie, sústredenie do niekoľkých dní nie je efektívne a žiadne krajiny takto nepostupujú. Masívne testovanie je dobré len v najviac postihnutých okresoch.
Cielené testovanie
- Ja som sa už vyjadrila, že nie som za celoplošné testovanie, ale za cielené, v najviac postihnutých okresoch a pravidelné vo firmách. Každý výsledok, ktorý z toho však získame bude plus. Za mínus považujem interval. Teda ak sa niekto otestoval 18. januára a bude mu platiť výsledok až do 3. februára, to je naozaj dlhá doba.