Nárok pritom majú na náhradu vo výške 80 %! Podmienkou je, aby mali potvrdenie od nemocnice, že sa nakazili pri výkone práce. Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) ho podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) vydať zatiaľ nechce, keďže sa obáva možných problémov v budúcnosti. Apeluje preto na rezort zdravotníctva, aby vydal potrebné usmernenia.
Na situáciu zdravotníkov, ktorí bojujú s COVID-om v prvej línii, poukázal predseda Základnej odborovej organizácie Univerzitnej nemocnice Bratislava-Ružinov Miroslav Mendel. Odvoláva sa pritom na novelu zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od novembra 2020, ktorá zjednoduší prístup zamestnancov k tzv. COVID príplatku, teda PN vo výške 80 % vymeriavacieho základu.
„Udeje sa však len pod podmienkou, že zamestnávateľ potvrdí zamestnancovi, že sa infikoval počas práce. Je nepochopiteľné, že v čase preplnených nemocníc, keď sa hromadia prípady úmrtí zdravotníkov na COVID-19, sa stretávame s tým, že vedenie nemocnice odmietne dať toto potvrdenie,“ uviedol Mendel s tým, že v UNB, ktorá združuje 5 nemocníc, toto potvrdenie vedenie nevydáva.
Teraz potrebujeme pomoc my
Podľa Mendela sa UNB obáva, že by si na základe potvrdenia mohli zdravotníci nárokovať na odškodné, ktoré vzniká pri chorobe z povolania. „Nemocnica chápe oprávnenosť našich požiadaviek, ale tvrdí, že toto nie je záležitosť, o ktorej môže rozhodnúť. Od ministerstva žiada konkrétne usmernenie, aby sa nedostala do finančných a právnych problémov,“ dodal Mendel s tým, že bez potvrdenia dostávajú nakazení zdravotníci počas PN iba 55 % z denného vymeriavacieho základu.
Vojaci a policajti majú pritom podľa jeho slov „covidovú PN“ na úrovni 100 %. „Keď národ potreboval lekárov a sestry, zdravotnícky personál nastúpil. Teraz potrebujú pomoc od vlády, a to len s elementárnou vecou. Chcú len, aby keď sa pri zvládaní tohto stavu nakoniec sami nakazia, aby to vláda zohľadnila. Ona sa otočila chrbtom,“ dodal Mendel.
Ako sa bude reálne dokazovať, že sa zamestnanec nakazil v práci? „Je to slovo proti slovu. Zamestnávateľ môže povedať, že ste síce teoreticky pracovali v červenom oddelení, ale šli ste potom do obchodu a tam ste sa nakazili,“ dodal. Problémom sa už zaoberá aj vedenie UNB.
„Na ministerstvo zdravotníctva sme poslali žiadosť o usmernenie k výzve Sociálnej poisťovne v súvislosti s konaním o úrazovej dávke. Veríme, že to vyriešime,“ prezradila hovorkyňa UNB Eva Kliská. O tom, koľko zdravotníkov poberá PN vo výške 80 % vymeriavacieho základu, sme sa zaujímali v Sociálnej poisťovni.
„Sociálna poisťovňa neeviduje PN podľa profesií, čiže nedisponuje takýmito údajmi,“ odpovedala Zuzana Dvoráková z poisťovne. Nový Čas oslovil aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré by malo pomôcť vyriešiť vzniknutú situáciu. Do uzávierky sa nevyjadrili.