Ten sa v minulom roku zapojil aj do súťaže na nájomné byty na Terchovskej ulici v Trnávke, kde napokon skončil na druhom mieste. Na mestskom pozemku v blízkosti Csákyho kaštieľa však nakoniec podľa všetkého neostane historická oranžéria. Čo na to aktivista?
Architektonickú súťaž o nájomné bývanie pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze vyhlásil Metropolitný inštitút Bratislava (MIB) minulý rok. Z 56 návrhov sa odbornej porote najviac pozdával ten od architektov zo SUPERATELIER. „Víťazný návrh prináša 8 menších objektov s 20 jednoizbovými a 10 dvojizbovými bytmi usporiadanými tak, aby vytvárali prirodzený priehľad na Csákyho kaštieľ od vstupu do územia,“ uviedla hovorkyňa MIB Marcela Glevická s tým, že ide o komorný projekt s nízkou zástavbou.
Nájomné bývanie má však stáť na území, kde sa nachádzajú skleníky a historická 120-ročná oranžéria, o ktorej Nový Čas informoval v decembri. Glevická vtedy prezradila, že stav objektov je zlý a oprava by bola finančne náročná.
Aktivistu návrh sklamal
Nový Čas kontaktoval MIB po vyhlásení výsledkov. Podľa hovorkyne by zachovanie týchto objektov pri ich rozmiestnení na pozemku znamenalo, že sa nebude môcť využívať. „Konzultovali sme aj historickú hodnotu objektov a v dnešnom stave je obnova takmer nereálna,“ dodala s tým, že víťazný návrh bývalú funkciu územia zohľadňuje a priamo zachovať objekty sa z 56 návrhov pokúsil len jeden.
Architekti podľa jej slov prinášajú odkaz na bývalé skleníky v podobe nových, ktoré budú dotvárať komunitné zameranie projektu. „Víťazný návrh citlivo, ale zároveň presvedčivo reaguje na existujúce prostredie. Vďaka jeho menšej mierke nekonkuruje objektu kaštieľa, nenarúša parkový charakter jeho okolia,“ prezradil riaditeľ sekcie súťaží MIB Peter Lényi.
Opačný názor má aktivista Ivor Švihran, ktorý presadzuje zachovanie objektov. „MIB predložil návrh, ktorý v podstate zahladí pôvodnú štruktúru oranžérie, kotolne a skleníkov z roku 1899,“ povedal.