Verzia, ktorú označujeme ako britskú, sa podľa všetkého rýchlejšie šíri a aj viac znepokojuje občanov u nás aj v zahraničí. Minister zdravotníctva odporúča nosiť respirátory. Tiež sa vám zdá, že donedávna boli zakázané? Aký je rozdiel medzi respirátormi a v čom sú odlišné od rúška?
Respirátory sú vo všeobecnosti rozdelené do troch skupín. Tie najúčinnejšie, FFP3, majú vzduchový ventil. Práve tieto je u nás zakázané nosiť, a ak, tak si ich musíte prekryť ešte rúškom. FFP3 totiž filtruje vzduch smerom dnu, čiže chráni nositeľa, ale už nefiltruje smerom von, takže ohrozuje okolie. FFP2 sú respirátory, ktoré nemajú dodatočný filter.
Práve tieto už v okolitých krajinách budú mať povinné. V Rakúsku ich od 25. januára musia mať ľudia pri príchode do interiéru, ako napr. obchod, lekáreň či MHD. Či sa aj na Slovensku uvažuje o zavedení tejto povinnosti, sme sa opýtali na Ministerstve zdravotníctva SR, ale odpoveď sme nedostali.
Rovnako ani na otázku, či bude štát aspoň dôchodcom na respirátory prispievať, keďže tie sú niekoľkonásobne drahšie ako bežné rúška. Zuzana Eliášová z ministerstva zdravotníctva uviedla: „Bežné bavlnené rúško je však stále dobrou a praktickou ochranou pred šírením ochorenia COVID-19.“
Respirátor je účinnejší
Pavol Čekan, vedec
- Respirátor FFP2 má 95 %, účinnosť pri filtrovaní aerosólov, pričom na porovnanie chirurgické rúško má 89,5 % a dvojvrstvové bavlnené rúško 82 %. Z tohto pohľadu je použitie FFP2 určite lepšia voľba. Tieto rúška sú v princípe rovnako ako chirurgické rúško určené na jedno použitie. V prípade, že by niekto chcel rúško použiť opakovane, povedzme na druhý deň, bolo by dobré, aby ho aspoň dezinfikoval.
Respirátor FFP2
(označuje sa aj N95)
- má špeciálny filtračný materiál s účinnosťou až 95 %
- zachytáva baktérie a vírusy
- chráni vonkajšie prostredie pred človekom, ktorý rúško používa, aj nositeľa samotného
- pri správnom nasadení dokonale tesní okolo tváre
Respirátory sú navrhnuté tak, aby poskytovali bezpečné utesnenie medzi tvárou a respirátorom. Toto utesnenie pomáha znížiť ohrozenie nositeľa časticami rozptýlenými vo vzduchu. Respirátory sa podľa účinnosti delia do troch úrovní.