Informovala o tom tlačová agentúra AFP. "Je to jediný spôsob, ako sa vrátiť k normálnemu životu," povedal minister zdravotníctva Zlatibor Lončar, ktorý ako prvý dostal túto očkovaciu látku.
"Sú to všetko veľmi bezpečné vakcíny," povedal Lončar pre štátnu televíziu RTS, keď sa dal v živom vysielaní zaočkovať na virologickom ústave v metropole Belehrad. Nie je žiaden dôvod báť sa, pokiaľ ide o bezpečnosť vakcíny, zdôraznil.
Srbsko dostalo v sobotu 16. januára milión dávok vakcíny od spoločnosti Sinopharm. Je to tretia vakcína proti koronavírusu, ktorú v balkánskej krajine používajú - po vakcíne od firiem Pfizer/BioNTech a ruskom Sputniku V.
Začiatok masového očkovania oznámil v utorok už skôr srbský prezident Aleksandar Vučič a vyhlásil, že vakcíny budú podávať na približne 300 miestach v najväčších srbských mestách. Vučiča zaočkujú vakcínou od Sinopharmy cez víkend.
Srbsko si zabezpečilo takmer 1.055.000 dávok troch vakcín a dohodlo si dodávku dodatočných šiestich miliónov dávok, oznámila premiérka Ana Brnabičová. Podľa údajov agentúry AFP získaných z oficiálnych zdrojov je Srbsko prvou európskou krajinou, ktorá podáva vakcínu od čínskej Sinopharmy.
Kandidátska krajina na členstvo v Európskej únii, ktorá má zároveň blízke ekonomické a politické vzťahy s Moskvou a Pekingom, začala očkovať vakcínami od firiem Pfizer/BioNTech 24. decembra a dostala ju aj Brnabičová.
Neskôr Srbsko doviezlo ruské vakcíny Sputnik V. Sinopharm tvrdí, že jej vakcína má 79-percentnú účinnosť proti koronavírusu. Ďalšou čínskou vakcínou - CoronaVac od firmy Sinovac - začali minulý týždeň očkovať v Turecku. Srbsko zaznamenalo celkovo takmer 380.000 prípadov nákazy koronavírusom a vyše 3700 úmrtí.
Do polovice januára bolo v Srbsku zaočkovaných okolo 20.500 ľudí - obyvateľov domovov dôchodcov a zamestnancov v zdravotníctve, ukazujú oficiálne údaje.