Ministerstvo financií navrhuje zmeniť zákon o cenách a pri nakúpoch postupovať podľa matematického zaokrúhľovania, ktoré má byť spravodlivé pre obchodníka aj kupujúceho. Čo to bude v praxi znamenať pre zákazníka a ako sa bude líšiť zaokrúhľovanie podľa spôsobu platby?!
Zmena zákona o cenách z dielne ministerstva financií ide už na medzirezortné pripomienkové konanie. Hoci nejde o úplné stiahnutie 1- a 2-centových mincí z obehu, od 1. 1. 2022 dôjde k ich výraznému obmedzeniu.
„Cieľom predkladaného návrhu je zavedenie možnosti zaokrúhľovania hodnoty nákupov tak, aby sa významne obmedzil obeh 1- a 2-centových mincí použitím podobných princípov ako pri zrušení 10- a 20-halierových mincí v minulosti,“ vysvetľuje rezort v tlačovej správe s tým, že používať sa budú môcť aj naďalej.
Samotné zrušenie jedno- a dvojcentoviek môže navrhnúť iba Európska komisia. Obmedzenie ich použitia v praxi, napríklad formou zaokrúhľovania, však môžu navrhnúť aj jednotlivé štáty. Doteraz tak urobili Taliansko, Belgicko, Írsko, Fínsko a Holandsko.
Úspora pre banky a obchodníkov
Podľa Národnej banky Slovenska majú tieto dve mince vysokú mieru straty z obehu, inak povedané sa z obehu nevracajú. Strata pri jednocentovke je približne 60 %, pri dvojcentovke 40 %. „Na porovnanie, priemerná strata pri všetkých ostatných minciach spolu je približne 8,5 %.
Úspora pre banky či obchodníkov by pri zaokrúhľovaní cien mohla dosiahnuť 15 - 20 % z celkových nákladov na manipuláciu s euromincami a ich spracovanie,“ píše sa v správe NBS. Aj obyvateľov Slovenska podľa prieskumu Eurobarometer obťažujú 1- a 2-centovky najviac z celej eurozóny.
Povinné zaokrúhľovanie cien pri platbe v hotovosti bude mať pozitívny vplyv aj na prírodu, kde najmenšie mince často končia. Zaroveň sa zredukuje použitie obalovej fólie, do ktorej sa mince balia, a výrazné množstvo emisií sa ušetrí aj pri preprave medzi úschovnými miestami NBS alebo z Mincovne Kremnica.