Tí mali naďalej vykonávať zásahy v teréne. List si mestskí poslanci našli vo svojich poslaneckých schránkach a teraz sa dožadujú odpovede. Takto na obvinenia reaguje trenčiansky primátor!
V poslaneckej pošte obdržali trenčianski poslanci list. Jeho obsah ich šokoval. „Mestskí policajti boli začiatkom decembra testovaní ako pozitívni. Tí, ktorí boli v priamom kontakte s chorými kolegami, neboli zaradení do karantény, napriek tomu, že prišli do styku v uzavretom priestor. Policajti naďalej bez obmedzenia vykonávali zásahy v teréne,“ uviedol pisateľ listu, ktorý sa predstavil ako rodinný príslušník zamestnanca radnice.
Dodal, že radnica toto zásadné pandemické ohrozenie pred verejnosťou zatajila a postupne ochoreli takmer dve tretiny policajtov, vrátane ich rodinných príslušníkov. „Počas „megaúspešného“ plošného testovania v Trenčíne medzi nami podľa tohto listu pobehovali mestskí policajti s koronou, ktorých ich šéf, primátor mesta, namiesto karantény poslal do služby medzi tisíce ľudí. Veď prečo by ohrozoval svoj projekt, za ktorý ho pochválila ešte aj pani prezidentka?“ uviedol zhrozený poslanec mesta Ladislav Matejka, ktorý na informáciu upozornil ako prvý, s tým, že takéto prekvapenie si našiel v poslaneckej schránke od mesta.
„Dlho sa o tom šepkalo a teraz poslancom prišiel takýto list. Chcel som sa na to spýtať na mestskom zastupiteľstve, ale bolo zrušené,“ dodal Matejka. Oslovili sme aj samotného primátora, ten sa však nevyjadril, a odkázal na hovorkyňu mesta Eriku Ságovú. „Tento anonym považujeme za zlomyseľnosť a klamstvo,“ povedala. Dodala, že podľa regionálnej hygieničky, riaditeľ Mestskej polície konzultoval jednotlivé prípady s regionálnou hygieničkou s tým, že príslušníci mestskej polície sú zaradení k osobám v osobitnom režime a za úzky kontakt sa považuje iba kontakt v prípade, ak k nemu došlo bez použitia osobných ochranných pracovných prostriedkov alebo s možným porušením použitých osobných ochranných pracovných prostriedkov a k uvedenému stavu nedošlo.
Ak bol mestský policajt pozitívny, zostal doma v izolácii, ak bol v kontakte s inou osobou a bolo vyhodnotené, že ide o úzky kontakt, osoba zostala v karanténe. Ak bol testovaný s výsledkom pozitivity a bolo vyhodnotené, že iní príslušníci mestskej polície neboli v úzkom kontakte, tak nezostali v karanténe. Osobe v nepriamom kontakte bola uložená povinnosť sledovať svoj zdravotný stav.
Ako ďalej hovorkyňa dodala, je potrebné uviesť, že v prípade člena mestskej polície ako osoby v osobitnom režime a zistenia úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, môže zamestnávateľ rozhodnúť, že výkon práce danou osobou v osobitnom režime je nevyhnutný. „V danom prípade osoba v osobitnom režime môže pokračovať v práci, ak nemá klinické príznaky ochorenia a musí dodržiavať ďalšie opatrenia,“ uzavrela Ságová s tým, že regionálnemu úradu verejného zdravotníctva nie je známa skutočnosť porušenia vyššie uvedeného opatrenia a tým ohrozenia verejného zdravia.