Po náročnom minulom roku sa situácia okolo pandémie vôbec nelepší a do finančného stresu sa dostáva čoraz viac rodín. Odborníci preto radia, aby si rodiny spravili poriadok vo svojich financiách a nastavili finančný plán. Aj keď si môžete myslieť, že ušetriť už nemáte kde. Dá sa to s radami Nového Času.
7 rád ako na to
Vytvorte si reálny prehľad príjmov a výdavkov
- využiť môžete napríklad prehľad výdavkov zo svojho internetbankingu.
Spravte si revíziu všetkých úverov
- ak ich máte viac, spojte ich do jedného, konsolidovaného. Ide o jeden úver s jednou splátkou, nemusíte sledovať viac termínov splatnosti. Spojiť možno úvery, kreditné karty, kontokorent aj lízing a často aj viaceré mikroúvery.
Stanovte si finančný plán
- a to hneď od nového mesiaca. Dôležité je predtým aspoň 2 mesiace sledovať svoje výdavky a zapisovať si, na čo konkrétne sme minuli peniaze. V súčasnosti na to už existujú rôzne aplikácie, nemusíte si to mechanicky spisovať na papier.
Nerušte zmluvy, upravte ich podmienky a nastavenia
- Ide napríklad o zmluvy k životnému poisteniu, ktoré si ponechajte, no zároveň ich skontrolujte, či sú dobre nastavené. Pri nesprávne nastavenej investičnej stratégii totiž môžete prísť o zaujímavé výnosy.
Vytvorte si rezervu
Počas štandardného obdobia je dôležité pravidelne odkladať peniaze a snažiť sa nasporiť odporúčanú sumu v horizonte maximálne 5 rokov. Ak je napríklad potrebné zvýšiť rezervu o 3-tisíc eur, malo by sa odkladať minimálne 50 eur mesačne.
Nakupujte plánovane, nie impulzívne
Pred odchodom do obchodu si pripravte podrobný nákupný zoznam, ten je alfou a omegou.
Riaďte sa ideálnymi finančnými mierami
Maximálne 40 % z príjmu dajte do spotreby, 30 % na hypotéku a úvery, 20 % do dlhodobého investovania a 10 % do železnej rezervy.
Na čom môžete reálne ušetriť?
Spotrebný účet:
Zriaďte si účet bez poplatku a výber z akéhokoľvek bankomatu bez poplatku. Skontrolujte si, koľko mesačne platíte za účet a hľadajte možnosti, ako ho znížiť.
Sporiaci účet:
Požiadajte o zriadenie účtu bez poplatku, s miernym zhodnotením a, samozrejme, nech je likvidný. Peniaze tak na ňom budete mať kedykoľvek k dispozícii. Ak vám taký účet banka neponúkne, zriaďte si ho v inej.
Hypotéka, spotrebný úver:
Zbytočne drahé úvery, predražené pôžičky s vysokou úrokovou sadzbou a poplatkami refinancujte do lacnejších, prípadne zlúčte do konsolidačného úveru – môže byť lacnejší a zníži sa vám mesačná splátka.
Rôzne poistenia:
Využite možnosť porovnať si existujúce krytie - či by ste nemohli mať lepšie krytie za poistné, ktoré momentálne platíte, respektíve to isté krytie, ale za nižšie poistné.
Investičné programy:
Zamerajte sa na to, aké vysoké poplatky sa vám spájajú s investičným programom. Treba si však porovnať všetky poplatky, nielen tie vstupné, zároveň si ustrážiť, aké je tu zhodnotenie a či vám prináša napríklad oslobodenie od dane.
Keď už pôžičku, tak s rozumom
Miroslav Zborovský, Home Credit
- Pôžičku si berte od prevereného poskytovateľa. Dodržiavajte jednoduché pravidlo, kedy doba užívania predmetu by mala byť dlhšia ako splatnosť peňazí. Mesačný rozdiel medzi príjmami a výdavkami by mal pokryť splátku. Pri pôžičkách nesledujte len úrokovú mieru, ale predovšetkým ročnú percentuálnu mieru nákladov.
Najväčšia pasca roku 2021 – druhý odklad splátok
Katarína Dúbravská, Partners Group
- Žiadosť o ďalší odklad úveru by mala byť najkrajnejším riešením po tom, ako ste zvážili skutočne všetky možnosti optimalizácie financií v rodine. Voľné peniaze môžete nájsť v zle nastavených zmluvách.
Prekontrolujte to, čo už máte
Lenka Buchláková, FinGO.sk
- Ak by ste si nechali prekontrolovať všetky vaše zastarané zmluvy, poplatky, ktoré platíte za rôzne služby a vaše míňanie na zbytočnosti, mesačne viete ušetriť aj viac ako 100 eur. Ročne sa tak úspora rodiny vyšplhá aj na viac ako 1 200 eur.