Práve v Pešti vlastnil reštauráciu a na jeho vychýrené jedlá sa údajne schádzala celá vtedajšia slovensky hovoriaca smotánka.
„K velikému osohu nielen pre domácu potrebu, ale aj pre hospodárstvo, obsahujúc tie najjednoduchšie jako i najvybranejšie jedlá i pre každodennie i mimoriadne skvelé obedy,“ píše sa na obale knihy, ktorú majster kuchár pripravoval neuveriteľných 20 rokov.
Chute a vône kuchárskej spisby Jána Babilona dodnes vedia opantať všetky zmysly. Hoci viaceré generácie Babilonovcov boli krajčírmi a aj prachármi, Ján sa vyučil za kuchára.
„Narodil sa v mestečku Radvaň pri Banskej Bystrici 2. júna 1818. Bol majstrom kuchárom, majiteľom reštaurácie v Pešti. Vyše 20 rokov zhromažďoval recepty a poznatky z gastronómie, ktoré zhrnul do prvej slovenskej kuchárskej knihy, ktorá vyšla v roku 1870,“ priblížil banskobystrický historik Vladimír Sklenka s tým, že v tejto kuchárke nájdeme najmä typické slovenské jedlá, ako sú napr. bryndzové, hádzané halušky, strapačky, obar, obarky, žobrácka či pohánčená kaša, posúchy, pirohy, hrianky, baba, šovdra, opekance s makom, ale aj vyprážaného kapra. Kuchárka s takmer 1 500 receptami rôznej náročnosti mala veľký ohlas a za Rakúsko-uhorskej monarchie sa dočkala až troch vydaní.
Na Slovensku potom vyšla kuchárka až v roku 1989 na 496 stranách v náklade 32-tisíc kusov a v antikvariáte za ňu teraz zaplatíte 25 eur. V knihe je množstvo materiálu pre historikov výživy, ale aj informácie pre lekárov, keďže Babilon mnohé jedlá odporúča chorým, rekonvalescentom, šestonedieľkam a aj homeopatom. Okrem receptov má kniha aj kopec praktických rád a učí aj zdravému rozumu.
„No častejšie sa musí brať ohľad na ľudskú prírodu a zdravie, ktoré je každému milšie ako hoďajaká dobrá chuť. Nejedon sa nájde, čo len tak pachtí za korením, ale keď ho užije, hneď mu zaškodí, a preto podľa zdravého rozumu nech radšej utrpí chuť nežli zdravie,“ napísal Ján Babilon o prílišnom korenení jedál.
Babilonov recept
Najprv sa z kapra nožom zoškrabú šupiny, potom sa vypitve, čisto umyje z krvi, poseká sa na kúsočky, nasolí a nechá sa hodinu nasolený stáť; kúsky sa vyberú na čisté plátno, vytlačí sa rôsol, každý kúsok sa poobracia v múke, roztrepe sa vajce s vodou a ryba sa doň namáča, posype žemľovými omrvinami a v masle sa vypraží nažltobrunátno. Dobre sa scedí z masti, vyloží na papier, na misu sa položí obrúsok, na ktorý sa ryba pekne poskladá a horúca sa podáva na stôl.