Hainesovú odobril Senát pomerom hlasov 84:10. Predseda Senátneho výboru pre tajné služby Mark Warner označil za správne, že ako prvá bola vo funkcii Senátom potvrdená práve Hainesová. Povedal pritom, že post, ktorý bude zastávať, má pre USA "zásadný význam".
Hainesová (51) ešte v utorok na vypočutí v zmienenom senátnom výbore povedala, že vo funkcii bude apolitická a bude sa usilovať o obnovenie dôvery tajných služieb spojencov USA - po rozbrojoch, ktoré v tejto oblasti spôsobila administratíva exprezidenta Donalda Trumpa. Uviedla tiež, že americké tajné služby pod jej vedením zintenzívnia svoje zameranie na Čínu, predstavujúcu jednu z kľúčových hrozieb.
Hainesová nie je vo svete tajných služieb nováčikom. Počas vlády Baracka Obamu bola v rokoch 2013 - 2015 bola zástupkyňu riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a v rokoch 2015 - 2017 zase hlavnou zástupkyňou poradcu pre národnú bezpečnosť. Má pritom za sebou rozmanitú kariéru, vyštudovala právo aj fyziku a spoločne so svojím manželom ešte v 90. rokoch 20. storočia vlastnila a prevádzkovala kníhkupectvo s kaviarňou v meste Baltimore.
Biden sa spoločne so Senátom snaží o čo najrýchlejšie odobrenie kľúčových členov svojej administratívy. Potvrdenie jeho ministrov obrany, zahraničných vecí či financií sa očakáva v najbližších dňoch.
Post riaditeľa tajných služieb bol zriadený v roku 2005 po tom, ako vyšetrovacia komisia v súvislosti s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001 došla k záveru, že Ústredná spravodajská služba (CIA) nedostatočne spolupracovala s federálnou políciou FBI. Úlohou DNI je koordinovať prácu 16 spravodajských služieb Spojených štátov.