Vytiahli korčule, hokejky a v húfoch obsadili zamrznutý Mlynský náhon neďaleko centra. Svorne hovoria, že sa potrebujú odreagovať počas dlhého lockdownu. Tvrdia, že si dávajú pozor a nákazy sa neboja. Väčšina z nich sa však pohybovala bez rúška a odstupov. Na športovú aktivitu Košičanov sa bližšie pozrela košická regionálna hygienička Zuzana Dietzová. Ako uvádza, pobyt v prírode vrátane individuálneho športu, ako aj korčuľovanie na voľne dostupných prírodných vodných plochách, nie je obmedzený zákazom vychádzania.
„Samozrejme, pri takýchto aktivitách sú účastníci povinní dodržiavať vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), a to povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest,“ zdôraznila Dietzová. Zároveň vysvetlila, že povinnosť nosenia rúšok sa nevzťahuje pri takýchto športových aktivitách len na deti do 6 rokov a na osoby pri výkone športu. „Všetci ostatní účastníci, napríklad osoby sprevádzajúce deti, ktoré nevykonávajú športové aktivity, musia mať horné dýchacie cesty prekryté rúškom,“ upozornila.
Deťom chýba pohyb
- Ihriskám sa vyhýbame veľkým oblúkom, lebo tam sa vytvárajú veľké skupiny ľudí a často sa nedodržujú bezpečnostné a hygienické pravidlá. Často sa stretávame aj s tým, že na ihriská prídu starí rodičia s deťmi, ktorí aj pokašliavajú... Deťom však pohyb veľmi chýba. Sme radi, že sa aspoň trochu na ľade môžu vyblázniť. Každému chýba sociálny kontakt, ale snažíme sa dištancovať alebo sa udržiavať v našich malých bublinách.
Doma sa nudia
- Máme doma tri deti, takže nám to ide už cez hlavu. Po škole už musíme ísť niekam von s deťmi, nedokážeme byť medzi štyrmi stenami, alebo chodiť okolo domu. Náš chlapec Alex hrá hokej a keď sme uvideli ľadovú plochu, až mu oči zasvietili. Už vyše mesiaca je bez tréningu a už úplne stratil kondičku. Keď ideme do obchodu, nosíme buď šál alebo rúško, ale pri športe a v prírode sa nosiť nemusia.