Ľudia bez potvrdenia o negatívnom teste nebudú môcť od 27. januára ísť do práce, na poštu či do prírody. Preto je záujem o antigénové odbery veľký. Skríning národa je do veľkej miery na pleciach samospráv, ktoré musia posilniť odberové miesta, zabezpečiť tímy a najnovšie aj „modré priepustky na slobodu“.
Podľa primátora Matúša Valla bude k dispozícii takmer 250 odberových tímov a 50 vozidiel poskytne aj Dopravný podnik. Problémy sú iba s rezervačnými systémami, za ktoré však zodpovedá vláda. Niektoré mestské časti si na skríning pripravili vychytávky. V Starom Meste budete potrebovať časenky. Tie si vyzdvihnete priamo na mieste, na ktorom sa chcete dať otestovať. Vziať ich môžete aj pre rodinných príslušníkov, s ktorými žijete v jednej domácnosti, maximálne však 5.
V Petržalke zriadili niekoľko odberných miest s unikátnym prístrojom. „Vďaka čítačke občianskych preukazov a automatickej tlači certifikátov prístroj výrazne zefektívni proces celoplošného skríningu obyvateľov,“ prezradila hovorkyňa Mária Halašková s tým, že vďaka čítačke dokladov dokážu namiesto 300 ľudí otestovať 800 až 1 100 ľudí na jednom odbernom mieste. Celá registrácia potrvá iba 5 sekúnd.
V obci Mojmírovce, ktorá sa nachádza v okrese Nitra, kde bola situácia najhoršia, testujú už dva víkendy za sebou. Medzi prvými na Slovensku zaviedli objednávky cez telefón, a tak sa im netvoria žiadne rady. Každý občan má presný čas v rozsahu 10 min. „Telefonistky a roznos letákov robia učiteľky z materskej školy. Obyvatelia sa nahlásia už od štvrtka, majú presne v letákoch čísla podľa ulíc, kde sa treba nahlásiť. Systém funguje, nikde sa nečakalo a všetci objednaní boli hneď otestovaní,“ vysvetľuje starosta Martin Palka (41).