Kým ešte v októbri stačilo na uspokojenie trhu výrobcovi Kamilovi Kubíkovi (57) zo Sučian (okr. Martin) vyprodukovať tisíc truhiel mesačne, dnes ich potrebuje minimálne raz toľko. Krachujúce reštaurácie a hotely chrlia nezamestnaných, ktorí hľadajú prácu práve u výrobcov truhiel. Zatiaľ čo inde prepúšťajú, tu rozdávajú odmeny a zvyšujú platy.
Výrobca truhiel Kamil Kubík (57) si takýto obrovský nárast objednávok, akému čelia v týchto týždňoch, za celú tridsaťročnú históriu firmy nepamätá. „Ide doslova o masívny nárast. Nitrianske pohrebníctva trochu utíchli, začína narastať Trnava, Bratislava, Zvolen, Banská Bystrica a Brezno,“ hovorí majiteľ truhlárskej firmy, ktorá zamestnáva tridsaťpäť ľudí a plánuje prijať ďalších pracovníkov.
Vývoz do Európy
Veľký nárast objednávok zaznamenáva aj z Česka, najmä Prahy, Pardubíc či Ostravy, ale slovenské truhly sú teraz veľmi žiadané tiež v Belgicku, Holandsku a Nemecku. Je bezosporu zaujímavé, že Česi na truhlách takmer vôbec nechcú náboženské motívy, ktoré sú také obľúbené na Slovensku. Našinci si v porovnaní s nimi objednávajú honosnejšie truhly s motívom kríža alebo poslednej večere. „Mali sme dnes zúfalý telefonát jednej odberateľky z pohrebníctva, ktorá nás prosila, aby sme poslali všetko, čo máme. Od najlacnejších papierových kremačných truhiel až po tie najluxusnejšie, ktoré predávame v cene okolo 350 eur,“ hovorí Kubík, ktorý zamestnáva aj zdravotne postihnutých alebo členov rómskej komunity.
Prijíma zamestnancov
Kubíka o prácu prosí množstvo mladých ľudí, ktorým skrachoval biznis v hoteloch a reštauráciách. Truhly sa dnes opracúvajú už s pomocou drahých robotov a CNC strojov a tak zaučenie jedného zamestnanca trvá aj dva roky. „Prijali som teraz šesť ľudí na trvalý pracovný pomer a ešte prijmeme štyroch“ hovorí riaditeľka firmy Iveta Krajniaková. Jedna truhla má priemerne dvadsaťštyri uhlov a kvalitne ju opracovať - to je ako tvoriť umelecké dielo. Pred pár dňami dodali špeciálnu truhlu do Kanady, ktorá bola vyrobená bez jediného klinca a šróbu. Stolári tu dokážu vyrobiť truhlu so špeciálnymi požiadavkami za jedinú noc a dodajú ju do 24 hodín.
Ceny truhiel
Najlacnejšie truhly stoja 40 eur, najdrahšie, ktoré vyvážajú aj do Európy so špeciálnymi motívmi a zdobeniami, vyjdú až na 350 eur. Firma je zásobovaná drevom na najbližší rok a to ju v ťažkých covidových časoch drží nad vodou. Momentálne sú schopní vyrobiť dvadsaťpäť modelov z rôzneho dreva a na tri mesiace dopredu majú výrobu tak obsadenú, že robia trinásť hodín denne nepretržite aj so sobotami.
Napriek tomu, že ide o tretieho najväčšieho výrobcu truhiel vo V4, majiteľ Kubík má obavy z budúcnosti. „Už teraz čerpajú poľské, české a maďarské firmy z európskych fondov obnovy rozvoja obrovské investície na stroje, ide o milióny. Ak naša vláda tiež nezačne urýchlene čerpať peniaze na rozvoj slovenských firiem, mnohí skrachujeme. Okolité štáty nás cenovo zvalcujú, pretože ušetria obrovské množstvo peňazí, keďže ich dotuje Únia,“ obáva sa truhlár.