Zálusk si na ne robili desiatky ľudí, ktorí netrpezlivo čakali pred vchodom od skorého rána. Nový Čas sa vybral do predajne v Dúbravke, kde sa o akciovú ochranu tváre strhla aj menšia strkanica... Podobná situácia sa opakovala aj na iných miestach. V obchodnom reťazci v Dúbravke to vo štvrtok ráno vyzeralo, akoby rozdávali tovar zdarma. Pred dverami stálo vyše 70 ľudí, ktorí zabrali takmer celé parkovisko. Zákazníci po otvorení predajne vtrhli k regálom s naskladnenými repirátormi FFP2, ktoré boli v 33-percentnej zľave za 1,99 eura.
Do 18 minút boli všetky vypredané a na mieste zostali len prázdne škatule. Podľa hovorcu obchodného reťazca LIDL Tomáša Bezáka ich objednali trikrát viac než koncom roka. „Akčné ponuky plánujeme niekoľko týždňov až mesiacov vopred v snahe čo najpresnejšie odhadnúť záujem zákazníkov. Enormne zvýšený dopyt po tomto tovare bol však pravdepodobne výsledkom viacerých okolností spred niekoľkých hodín či dní a prekonal naše očakávania,“ prezradil s tým, že jeden človek si mohol z obchodu odniesť maximálne 10 balení.
Lidl už komunikuje s dodávateľom, aby mohol tovar opäť čo najskôr naskladniť. Povinné respirátory alebo chirurgické rúška v obchodoch či MHD zavádza v reakcii na novú mutáciu koronavírusu Nemecko a od budúceho pondelka aj Rakúsko. Rekordný dopyt po respirátoroch zaznamenala aj Česká republika.
Našich západných susedov zrejme vyľakalo vyjadrenie premiéra Babiša, ktorý by chcel ísť po vzore spomínaných krajín, preto sa väčšina rozhodla urobiť si zásoby. U nás sa zatiaľ povinné respirátory namiesto rúšok nezavádzajú. Minister zdravotníctva ich však v nadväznosti na novú mutáciu koronavírusu odporúča najmä v interiéri a tam, kde sa nedajú dodržať stanovené rozostupy. A prečo je respirátor spoľahlivejší než rúško? Respirátor FFP2 má podľa vedca Pavla Čekana 95-percentnú účinnosť pri filtrovaní aerosólov, kým na porovnanie bavlnené rúško 82-percentnú.