V čase, keď by Slováci mali izolovaní sedieť doma, sa stále nájdu zlodeji, ktorí si vytypujú byty. Ľudia sú však častejšie doma a počet vlámaní o čosi klesol. Namiesto toho sa zlodeji preorientovali na zaparkované autá a na zatvorené obchody. Nový Čas prináša prehľad lúpeží v hlavnom meste. Od kradnutia zlodejov neodrádzajú ani vysoké tresty, keďže krajina je v núdzovom stave. V decembri ich najviac lákali autá či zatvorené obchody.
Vlámania do pivníc a bytov sa, naopak, vyskytovali menej. Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka uviedol, že napriek tomu, že v zime často vykrádali autá, no mimo záujmu neostali ani obytné priestory a zameriavali sa aj na chaty. „Často opakujúcim sa dôvodom je nedostatočné zabezpečenie. Najčastejším spôsobom vlámania je použitie hrubej sily, páčením dverí a okien alebo rozbitím ich sklenených výplní, prípadne páchatelia využili situáciu, keď boli byty a chaty neuzamknuté, alebo mali otvorené niektoré z okien,“ prezradil Slivka.
Vlámačov najčastejšie zaujímajú šperky, peniaze aj elektronika. Veľkým problémom sú aj odstavené autá, ktoré lákajú zlodejov, ktorí v noci často krúžia vo vytypovaných lokalitách a hľadajú vhodné autá, ktoré dlhšie stoja na rovnakom mieste.
Je rovnako pravdepodobné, že takéto autá sledujú aj na striedačku z rôznych vozidiel a najčastejšie ich vykrádajú pod rúškom tmy medzi druhou a piatou hodinou ráno. Lákajú ich nielen luxusné značky, ale aj bežné autá, do ktorých sa dostanú jednoduchšie, a berú najmä veci z priehradok.
Základné pravidlá ochrany voči zlodejom
- pred odchodom skontrolujte, či ste zavreli okná a zamkli dvere
- kvalitné bezpečnostné dvere sú základom
- pokiaľ bývate na prízemí, namontujte si na okná či balkón bezpečnostné mreže
- nikdy nenechávajte kľúče na „bezpečných miestach“, ako napríklad pod rohožkou alebo v kvetináči
- neuchovávajte väčšiu hotovosť alebo cennosti doma, v bezpečí budú v trezore v banke