Organizáciu považuje za kľúčovú a jedinečnú vo vzťahu k zdravotnej problematike na globálnej úrovni. Tá je podľa rezortu v súčasnej pandemickej situácii potrebná. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.
"Súčasná pandémia nového koronavírusu aj postpandemické globálne zdravotné výzvy si vyžadujú a budú vyžadovať globálne riešenia, lepšiu koordináciu na medzinárodnej úrovni a ďalšie prehlbovanie multilaterálnej spolupráce, a teda nie je možné sa s ňou vysporiadať izolovane," uviedla hovorkyňa MZ SR.
Byť súčasťou organizácie podľa MZ SR umožňuje do veľkej miery ťažiť z expertnej praxe naprieč všetkými zdravotníckymi oblasťami a zároveň podieľať sa na globálnej zdravotnej politike. "Členstvo v organizácii je v neposlednom rade aj výrazom multilateralizmu, ktorý tvorí jeden z pilierov zahraničnej politiky SR," dodala hovorkyňa.
Nový prezident USA Joe Biden podpísal v stredu (20. 1.) len niekoľko hodín po uvedení do úradu aj nariadenie, ktorým zrušil proces vystúpenia USA z WHO.
Vystúpenie z WHO avizoval Bidenov predchodca v úrade, exprezident Donald Trump a jeho administratíva. Od parížskej klimatickej dohody USA oficiálne odstúpili 4. novembra 2020, zhodou okolností deň po začiatku prezidentských volieb. V prípade WHO odstúpenie len avizovali v júli 2020 - práve uprostred pandémie ochorenia COVID-19. Krok však mohol nadobudnúť účinnosť až 6. júla 2021, pričom sa očakávalo jeho zvrátenie v prípade Bidenovho víťazstva v prezidentských voľbách.