Informuje o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v reakcii na obvinenia strán Smer-SD a Hlas-SD. Šéf envirorezortu zdôrazňuje, že ministerstvo urobí všetko pre to, aby bolo príkladom toho, ako sa správať v prípade akéhokoľvek podozrenia z korupcie či klientelizmu.
Vzhľadom na obvinenia už minister Budaj nariadil v deň vzniknutých podozrení audit a požiadal tiež ministerstvo financií, aby dohliadlo na čerpanie prostriedkov. "Predstaviteľa občianskeho združenia Pre lepšiu budúcnosť nepoznám a výber príspevkov som nikdy neovplyvňoval," zdôraznil minister s tým, že nemal vedomosť o jeho externej práci pre Úrad vlády SR a na základe informácií, ktoré má minister v súčasnosti k dispozícii, ju nemali ani podriadené organizácie MŽP, a preto nemohli zasiahnuť do tohto procesu, a to bez ohľadu na to, že išlo o projekt, ktorý mala na starosti predošlá vláda.
Budaj však považuje otázku verejnosti a akékoľvek obvinenie, či v tomto prípade nedošlo ku konfliktu záujmov alebo dokonca ku korupcii, za vážnu. Preto zabezpečí, aby na ňu zodpovedal audit MŽP SR a tiež kontrola Ministerstva financií SR, ktoré je poverené dohľadom nad postupmi rezortov - pri udeľovaní príspevkov z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Rovnako sa minister obráti aj na generálneho prokuratúra SR Maroša Žilinku so žiadosťou o stretnutie, pri ktorom ho požiada, aby zvážil preverenie podozrení z trestnej činnosti (korupcie) v súvislosti s poskytnutím príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia pre občianske združenie Pre lepšiu budúcnosť. Budaj odmieta výzvy na svoje odstúpenie.
O kauze vo štvrtok (21. 1.) informovali Hospodárske noviny. Občianske združenie Pre lepšiu budúcnosť malo dostať dve dotácie z eurofondov vo výške takmer 390 000 eur. Štatutár občianskeho združenia Pavol Kalinský v reakcii odmietol spájanie úspešnosti projektov s jeho pôsobením na poste poradcu premiéra a zároveň oznámil, že končí spoluprácu s Úradom vlády SR.