Washington chce podľa neho preveriť, či Taliban dodržiava svoje záväzky, teda či prerušil vzťahy s teroristickými skupinami, znížil počet útokov a s afganskou vládou začal skutočné mierové rokovania. Sullivan už o tom informoval svojho afganského kolegu Hamdulláha Mohiba, uviedla agentúra AFP.
Sullivan ho takisto ubezpečil, že USA chcú "pomôcť obom stranám dosiahnuť trvalú a spravodlivú politickú dohodu a trvalé prímerie". Tlmočil mu aj podporu pri zabezpečovaní pokroku v oblasti práv žien a menšín.
Mohib v reakcii zverejnenej na Twitteri napísal, že obe strany sa "dohodli, že sa budú usilovať o trvalé prímerie a spravodlivý a trvalý mier".
Námestník afganského ministra vnútra Sádik Sádikí takisto na Twitteri konštatoval, že dohoda s Talibanom "doteraz neviedla k požadovanému cieľu, ktorým je ukončenie násilností zo strany Talibanu". Sádikí tvrdí, že Taliban si neplní svoje záväzky.
USA vlani vo februári podpísali s Talibanom dohodu o prímerí, v ktorej sa výmenou za bezpečnostné záruky zaviazali k stiahnutiu svojich jednotiek z Afganistanu do polovice roku 2021.
Počet útokov v Afganistane, najmä v oblasti Kábulu, v poslednom čase opäť výrazne vzrástol. Došlo aj k niekoľkým vraždám politikov, popredných aktivistov a novinárov. Kábul a Washington z útokov vinia Taliban, ktorý to odmieta, píše AFP.