Tam si síce počas Veľkej noci potrpia na túto kulinársku špecialitu, ale ovečky z Vlachova (okr. Rožňava) napokon skončia u našich stravníkov. Hoci toto dieteticky veľmi kvalitné mäso je trochu drahšie, jeho kvalitu si labužníci nevedia vynachváliť.
Z rodinnej farmy Miloša Šmiru si odberatelia zvykli aj na mliečne výrobky - syry, oštiepky, žinčicu i bryndzu. „Domácemu farmárčeniu sa venujem posledných sedem rokov, ale celkovo aj s pôsobením v družstve som pri chove zvierat už 43 rokov. Ovečiek bolo mnoho, svojho času aj dve tisícky naraz. Teraz ich mám 45 a z toho je 13 jahniat. Do konca obdobia kotenia by ich však mohlo byť až 50,“ prezradil skúsený chovateľ. Situácia v chove oviec podľa neho ružová nie je, lebo chýbajú ľudia a často aj odbyt.
„Zoberme si takú vlnu, ktorá je nepredajná. Niekde síce kilo vykupujú po 10 centov, pričom z jednej ovce je ročne zhruba 2,5 kila. Keď si pripočítame aj dve strihania a každé vyjde na euro, tak sa to ani neoplatí... Pritom vlna nie je vhodná len na ošatenie, ale spomína sa jej využitie aj v tepelnej izolácii,“ spomenul Šmiro. Tradiční odberatelia z Talianska podľa neho začali dosť špekulovať, vlani skúsil experimentovať a zrejme sa to aj podarilo.
„Naše obchodné reťazce siahli po jahňacine, akurát zasiahla korona a dosť sa to zabrzdilo,“ vysvetlil Gemerčan. Kilo živej váhy stojí okolo 2,5 eura a samotné mäso vyjde na päť-šesť eur. Slovenských stravníkov pritom pribúda, hoci jahňacina má špecifickú chuť.