"Vo väznici v meste Násiríja boli v pondelok popravení traja ľudia (Iračania) odsúdení podľa článku 4 protiteroristického zákona," uviedol pre AFP nemenovaný zdroj.
Správa prichádza po tom, ako ľudskoprávne organizácie upozornili, že Irak môže v reakcii na spomínané útoky, pri ktorých zahynulo najmenej 32 ľudí, schváliť sériu popráv s cieľom ukázať verejnosti, že vláda problematiku terorizmu berie vážne. "Trest smrti sa používa hlavne ako politický nástroj," uviedla Belkis Willeová z organizácie Human Rights Watch (HRW).
Podľa nemenovaného predstaviteľa irackého prezidentského úradu je viac ako 340 osôb odsúdených za terorizmus alebo inú trestnú činnosť, ktoré čakajú na popravu.
Väčšinu z týchto príkazov na popravu podpísal bývalý iracký prezident Fuád Masúm v čase, keď teroristická organizácia Islamský štát (IS) kontrolovala tretinu krajiny, uviedol pre AFP ďalší, taktiež nemenovaný zdroj z tamojšej vlády.
Zmieňované útoky, ku ktorým sa prihlásil IS, boli pre vládu pripomienkou pretrvávajúcej hrozby džihádistov, komentuje AFP. Irak v roku 2017 vyhlásil víťazstvo nad IS, avšak niektoré jeho bunky sú aktívne i naďalej, a to najmä v púštnych oblastiach. Terčmi útokov militantov sa stávajú aj americké objekty v Bagdade. Odkedy však skupiny podporované Iránom vyhlásili neoficiálne prímerie, frekvencia týchto útokov sa znížila.