Testovanie však na niektorých miestach pokračuje ešte aj dnes. A hoci výsledky plošného testovania sú už známe takmer vo všetkých okresoch Bratislavského kraja, na ich definitívnu podobu si ešte počkáme. Ktorá mestská časť je na tom najhoršie?
Testovací víkend sa v hlavnom meste zaobišiel bez väčších problémov. Pre tých, ktorí skríning nestihli, ešte aj dnes by malo fungovať 28 odberných miest. Podľa predbežných informácií bolo v Bratislave dokopy otestovaných 130 089 ľudí, z toho 1 007 pozitívne, čo je 0,77 % pozitivity. Najväčšiu mieru pozitivity podľa doterajších údajov mali v Čunove a najmenej v Jarovciach. Údaje zatiaľ nie sú k dispozícii z Lamača a z Devína.
Z miest Bratislavského kraja dopadol najhoršie Senec a, naopak, najlepšie Svätý Jur. Údaje však môžu byť skreslené, keďže nie každý sa testoval v meste trvalého bydliska. „V najbližších dňoch by k 19 existujúcich mobilným odberným miestam (MOM) malo pribudnúť asi 30 nových, čím sa týždenná kapacita testovania v Bratislave zvýši na viac ako 100 000 testov,“ podotkol primátor Matúš Vallo s tým, že s výzvou o rozšírenie kapacít MOM už oslovili ministerstvo zdravotníctva.
Uhradí im to štát?
Štát by mal samosprávam zaplatiť 5 eur za každého testovaného bez ohľadu na počet odberných miest. Niektoré sa však pripravili na vyššiu účasť, ako reálne bola. Náklady na ochranné prostriedky, zdravotníkov či likvidáciu odpadu tak zrejme budú musieť doplatiť zo svojho. Priznáva to napríklad aj prednostka Miestneho úradu v Podunajských Biskupiciach Mariana Páleníková. Podľa nej pokyny od štátnych orgánov boli chaotické, rozhodnutie o skríningu prišlo neskoro a dôležitým faktorom je aj finančná záťaž samospráv.
„Pevne veríme, že sa zmestíme do rozpočtu, ako je nastavený štátom, teda 5 €/test. Ak to tak nebude, budeme to zrejme musieť dofinancovať z vlastného rozpočtu,“ uviedla Páleníková. Starostka Karlovej Vsi Adriana Čahojová tvrdí, že samosprávy sa ocitli medzi dvoma ťažkými voľbami. „Buď otvoria menší počet testovacích miest, budú riskovať dlhé čakanie v radoch, vyšší prenos infekcie a na testovanie nebudú doplácať z vlastného, alebo vytvoria čo najkomfortnejšie podmienky pre svojich obyvateľov a budú riskovať finačné dosahy na obecný rozpočet,“ prezradila s tým, že sa niektorým ani nečuduje, že zatvárajú odberné miesta.
Podľa všetkého v mínuse bude pravdepodobne aj Ružinov, ktorého výdavky prešvihli náklady. „Celkové náklady v tejto chvíli odhadujeme na 180-tisíc eur. Z toho 120-tisíc sú odmeny pre asi 500 ľudí, ktorí na testovaní pracovali, a 35-tisíc nás stáli ochranné pomôcky,“ prezradila hovorkyňa Tatiana Tóthová s tým, že od štátu by mali za otestovaných ľudí dostať približne 160-tisíc eur.