Dôležité bude, či pôjde Kotleba do basy
Radoslav Štefančík, politológ
- Odchádzajú veľmi známe tváre, nakoniec pán Mazurek získal druhý najvyšší počet preferenčných hlasov po Marianovi Kotlebovi. Časť voličov teda odíde s nimi. Dôležité v tejto situácii bude aj to, čo povie Najvyšší súd, pokiaľ ide o trest pre šéfa strany. Ak sa potvrdí rozsudok, Kotleba pôjde do basy, stratí sa z očí verejnosti a nebude sa môcť priamo podieľať na vedení. Odídenci tým, že budú na slobode, budú môcť komunikovať s voličom a poukazovať na chyby vedenia. Postupne očakávam, že dôjde k úpadku ĽSNS. Viem si predstaviť, že založia nový subjekt. Pri 8 až 9 %, čo majú teraz, nepredpokladám, že sa dostanú do parlamentu, lebo hlasy si rozdelia a skončia ako strany reprezentujúce maďarskú menšinu.
Značka je dosť silná
Grigorij Mesežnikov
- Táto strana stojí pred nepriaznivou situáciou aj bez rozkolu. Ich terajší predseda bude s najvyššou pravdepodobnosťou odsúdený. A napriek tomu vyvolal konflikt, ktorý rozdelil stranu. Ale tá značka je dostatočne silná, teda bude záležať na tom, ako budú aktívni členovia okolo Mazureka. Lebo aktivity napríklad Milana Uhríka nie sú veľmi známe pre ich voličov, takže je otázne, ako sa im podarí stiahnuť voličov na svoju stranu. Už najbližší prieskum ukáže, ako to zatriaslo s ich preferenciami.
Čo prekáža odídencom
- predsedníctvo strany po novom nerozhoduje prakticky o ničom
- snem môžu zvolávať až na návrh 2/3 predsedníctva
- Kotleba môže zostať predsedom doživotne
- Kotleba môže bez kontroly rozhodovať o sumách do 250-tisíc eur
- pribudla funkcia výkonného podpredsedu, ktorý bude Kotlebu zastupovať, ak by nemohol pracovať (bol by napríklad vo väzení)
Dva scénare vývoja
1.Založia vlastnú stranu - Je pravdepodobné, že odídenci pôjdu do vlastnej strany. Nahráva im v tom fakt, že Kotlebu môže súd odsúdiť za extrémizmus, čo by mohlo znamenať aj následné zrušenie ĽSNS. Prípadná nová strana Uhríka a spol. by tak mohla fungovať naďalej.
2. Pripoja sa k inej strane - Šestica sa môže spojiť s inými stranami, ktoré už vznikli. Ponúka sa napríklad hnutie europoslanca Radačovského, ktorý kandidoval za ĽSNS, no tiež odišiel. Na stole je tiež možnosť ísť do strany Vlasť Štefana Harabina, to však Mazurek odmieta a označuje ho za klamára.