Čo všetko sa muselo zmeniť, uvádza samotná riaditeľka laboratórií siete AGEL Elena Gaboňová. Rok 2020 bol podľa nej skúškou nielen pre zdravotníckych pracovníkov. Ako hovorí, systém bežnej práce v laboratóriu sa v podstate počas pandémie zásadne nezmenil. „Poklesom počtu bežných vzoriek počas prvej vlny sme mali personálne obsadenie zabezpečené – zamestnanci sa venovali prevažne PCR testovaniu. Počas druhej vlny však narástol počet krvných vzoriek, zároveň pribudlo viacej PCR vzoriek a všetky tieto vyšetrenia zabezpečuje ten istý personál," uvádza s tým, že v druhej vlne je viacej zamestnancov v karanténe, prípadne sa liečia z ochorenia COVID-19.
Začiatky v laboratórnom testovaní metódou PCR
Priestorové úpravy menšieho rozsahu boli podľa riaditeľky nevyhnutné pri zavedení PCR testovania. Vyšetrenie protilátok sa realizuje na automatických analyzátoroch, ktoré sa používajú aj na vyšetrovanie iných parametrov a nevyžadovalo si žiadne špeciálne úpravy ani zmenu režimu prevádzky. Príprava priestorov pre vyšetrenie PCR bola náročnejšia.
„Na Oddelení klinickej biochémie sme mali k dispozícii automatický izolátor nukleových kyselín, ktorý ale nedokázal izoláciu RNA – resp. v to čase nebola dostupná metóda izolácie," vysvetľuje s tým, že na začiatku museli presťahovať laminárny box, vytvoriť bezpečný priestor pre manipuláciu s rizikovým biologickým materiálom, spustili manuálnu izoláciu, kapacitu testovania mali na začiatku apríla cca 150 vzoriek/deň. Aktuálne sú na kapacite desaťkrát vyššej ako v apríli, robia 1500 vzoriek za deň a v čase do 24-30 hodín dokážu doručiť výsledok PCR testu.