Nikdy na to nezabudne! Len dúfa, že sa to už nebude opakovať. Lekár Obraz, ktorý vtedy uvidel, sa mu hlboko vryl do pamäti. Šokom však preňho neboli iba mŕtvi a zranení, ale pohľad na navŕšené haldy striel, v ktorých sa skrývala obrovská sila
Pred dvoma rokmi pripadol druhý marec na piatok. Dvadsať minút po sedemnástej hodine sa začali objavovať prvé šokujúce a zmätené informácie o výbuchu v Lelovskej doline v Novákoch. Hovorili o stovke mŕtvych a zranených. Krátko nato prišiel do areálu VOP Nováky aj lekár Štefan Svitok so svojím tímom Rýchlej zdravotníckej pomoci z Trenčína. „Ľudia, ktorí boli pri nehodách, opisujú tieto situácie približne rovnako. Hovoria, že tam bol chaos, krik, plač a stonanie zranených. No v Novákoch to bolo iné," spomína na obrazy spred dvoch rokov. „Vládlo tam desivé ticho, všade iba ruiny a dymiace spálenisko."
Jeho tím videl zdevastované budovy už od vstupu do podniku, pritom epicentrum výbuchu bolo odtiaľ vzdialené dva kilometre! „Tam zostali len ruiny železobetónových múrov. No ľudia poranení kusmi betónu, so zlámanými kosťami, poranenými hlavami a hrudníkmi, s vnútornými zraneniami i priestrelmi boli z budov, vzdialenými od stredu explózie kilometer," opisuje Svitok. Pomáhali, ako sa dalo a tým, ktorým sa ešte dalo. Lebo keď sa približovali k epicentru výbuchu, nachádzali prvé telá bez známok života...
Podľa lekára odviedli v Novákoch veľkú robotu zložky protipožiarnej ochrany. Pohybovali sa medzi obrovským množstvom munície, chladili ju a súčasne hasili požiar. „Nováky boli veľmi špecifickou akciou. Ľudia zo všetkých záchranných zložiek tušili, že ich životy môžu byt ohrozené, ale nevedeli, čo ich na mieste explózie čaká. Lebo so zraneniami spôsobenými tlakovými vlnami sa lekári stretávajú iba vo vojnách alebo po teroristických akciách. My sme sa dostali do situácie, ktorú sme poznali len z učebníc. Zrazu sme ju mali pred sebou naživo," hovorí Svitok.
No zvládli to. Svitok s tímom RZP získal ocenenie Zlatý záchranársky kríž za najlepší záchranársky čin profesionálneho kolektívu za rok 2007. „Keď o tom, čo sme v Novákoch videli a robili, hovoríme na konferenciách, kolegovia zo zahraničia len neveriacky krútia hlavami a pýtajú sa, ako to, že sme sa odvážili ísť do priestoru plného nevybuchnutej munície. Na to neexistuje odpoveď. Iba to, že tí ľudia jednoducho potrebovali našu pomoc," dodáva lekár.
Vyšetrovanie sa stále neskončilo
Pri výbuchu v Novákoch zahynulo 8 ľudí - Elena Bitarová († 55), Peter Kalač († 40), Mária Kováčová († 51), Jana Krajčovičová († 43), Ján Rybár († 46), Emília Stručková († 48), Nora Vačková († 40) a Jozef Vida († 21). Dvadsať ľudí bolo zranených ťažko. Polícia síce obvinila štyroch bývalých členov vedenia podniku a jedného bezpečnostného technika, ale vyšetrovanie stále nie je ukončené. Pätica obvinených majú vypočuť v polovici marca. „Vyšetrovanie bude pokračovať podľa obsahu výpovedí," povedal Marián Sipavý, hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne. Sipavý uviedol, že sa nedá odhadnúť, kedy sa vyšetrovanie skončí, hoci spis je už teraz veľmi obsiahly. Podľa pozostalých sa v podniku pred výbuchom pri delaborovaní a skladovaní munície hrubo porušovali bezpečnostné predpisy.