Po deviatich dňoch skríningu, na ktorý prišlo 2,6 milióna Slovákov s nádejou urýchlenia otvárania krajiny, však vláda všetko zmenila. V priebehu piatich dní kompetentní otočili svoje výroky doslova hore hlavou, a keď ešte v piatok sľubovali otvorenie škôl od februára, v utorok už bolo všetko inak. Nový Čas sa pozrel na to, v čom všetkom si protirečili.
Premiér pri ohlasovaní ďalšieho plošného testovania hovoril, že úspechom bude, ak sa nám podarí znížiť sedemdňový priemer nových prípadov výrazne pod 2 000 a otvorenie škôl už vo februári. Minister Krajčí mu sekundoval výrokmi, kde hovoril o tom, že od ôsmeho februára spustíme COVID automat, ktorý bude znamenať otvorenie obchodov pre tých, ktorí budú mať aktuálne negatívne testy. Nič z toho sa však zrejme nezrealizuje. Vládny tandem v utorok večer otočil a tvrdí, že by nebolo bezpečné deti púšťať do škôl, či spúšťať regionálny COVID automat vzhľadom na britskú mutáciu koronavírusu.
Politológ Tomáš Koziak hovorí, že to jasne naznačuje, že opatrenia, ktoré sa prijímajú, nie sú dostatočne premyslené. „Nedokážu adekvátnym spôsobom reagovať na vývoj pandemickej situácie. V tomto kontexte potom opatrenia, ktoré prijíma vláda, znižujú jej autoritu a takisto klesá aj dôvera ľudí v ne,“ vysvetľuje odborník.
Analytik Grigorij Mesežnikov pripomína, že sa aj z rečí premiéra s ministrom ukazuje, že lockdown a obmedzenie mobility sú efektívnejšie ako celoplošné testovanie. „Pričom predseda vlády tvrdil, že testovanie je jedinou cestou. Tá chaotická komunikácia musí byť pre ľudí frustrujúca,“ uzavrel s tým, že podobný postup vlády nie je ničím novým a trvá už od jari.