"Rovnako ako v boji proti koronavírusu, musia všetky krajiny spolupracovať v boji proti vírusu antisemitizu a radikálnej nenávisti," uviedol v stredu Rivlin na virtuálnom podujatí, ktoré zorganizoval pamätník obetí a hrdinov holokaustu Jad va-šem v Jeruzaleme.
Zápas proti antisemitizmu sa musí realizovať pomocou "všetkých nástrojov, ktoré máme k dispozícii", a to napríklad "výskumom, vzdelávaním či presadzovaním práva".
Antisemitizmus a popieranie holokaustu sú podľa Rivlina čoraz rozšírenejšie, a to čiastočne aj vďaka šíreniu antisemitských konšpiračných teórií týkajúcich sa pandémie.
Jad va-šem zároveň v stredu - pri príležitosti Medzinárodného deň pamiatky obetí holokaustu - spustil špeciálnu webstránku obsahujúcu online výstavy, vzdelávacie materiály aj spomienky na obete - tzv. pamätnú stenu.
Prvýkrát sa tiež koná online prehliadka stálej expozície múzea bývalého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, ktorú Jad va-šem ponúka návštevníkom na svojej webstránke.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 1. novembra 2005 na svojom 42. plenárnom zhromaždení s cieľom pripomínať si každý rok utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Zvolený dátum sa symbolicky viaže k 27. januáru 1945, keď Červená armáda oslobodila koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau.