4. Obavy z toho, ako rýchlo bola vyvinutá vakcína
Štátny ústav pre kontrolu liečiv pre Slovákov vypustil do obehu krátke video, v ktorom všetko vysvetľuje. Rýchly vývoj ovplyvnilo medzi inými faktormi aj to, že svet čakal na túto vakcínu omnoho netrpezlivejšie, než na ostatné. Viac už vo videu:
5. Obavy o to, že vakcína ovplyvní tehotné ženy
Ako v príspevkoch uvádza ŠÚKL, údaje o použití vakcíny u tehotných žien sú v súčasnosti obmedzené. Pri použití vakcíny u dojčiacich žien sa nepredpokladá zdravotné riziko, dojčiace ženy však takisto neboli zaradené do klinických skúšaní. S časom sa plánuje zaradenie tehotných či dojčiacich žien do klinických skúšaní. Použitie vakcíny u tehotnej alebo dojčiacej ženy je potrebné skonzultovať s ošetrujúcim lekárom. Lekár môže napríklad odporučiť očkovanie tehotnej ženy, ak je v rizikovej skupine, napríklad ak ide o tehotnú pacientku s chronickým ochorením, ktorá má rizikové povolanie kde prichádza do styku s ľuďmi.
6. Obavy z vedľajších účinkov
Podozrenia na vedľajšie účinky sa hlásia Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv. Ten vysvetľuje, že každá vakcína môže mať vedľajšie účinky, ktoré sa však neobjavia u všetkých očkovaných. Typickými vedľajšími účinkami po očkovaní sú bolesť a začervenanie v mieste vpichu, bolesť končatiny, únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov, kĺbov a iné krátkodobé nezávažné reakcie. Takéto vedľajšie účinky sú prirodzenou reakciou imunitného systému na očkovanie a prevažná väčšina hlásení aj pri očkovaní proti COVID-19 sa týka práve takýchto krátkodobých nezávažných reakcií. V zriedkavých prípadoch sa vyskytujú aj závažnejšie podozrenia na nežiaduce účinky, ktoré boli nahlásené aj na Slovensku. Viac sa dočítate aj TU.
7. Obavy zo samotnej aplikácie vakcíny
Comirnaty mRNA očkovacia látka proti COVID-19 je po nariedení podávaná intramuskulárne ako cyklus 2 dávok (každá má 0,3 ml) s odstupom najmenej 28 dní, pričom uprednostňované miesto podania je deltový sval ramena. Cestu vakcíny od príchodu do nemocnice až po jej podanie si môžete pozrieť TU.